Blog
jak odnowić granit?

Jak odnowić granit? – Poradnik

Granitowe blaty, zlewy, nagrobki, posadzki czy parapety są popularne głównie ze względu na swoje wyjątkowe właściwości. Ten kamień naturalny jest materiałem niezwykle trwałym i wytrzymałym. To oznacza, że ​​może służyć przez wiele lat bez uszkodzeń. Jednak w miarę upływu czasu i użytkowania granitowych elementów, pojawiają się oznaki ich zużycia. Jak je odnowić? Sprawdź nasz poradnik.

Spis Treści:

 1. Jak można uszkodzić granit?
 2. Profesjonalne odnawianie bardzo zniszczonego granitu
 3. Samodzielne prace – jak odnowić granit domowymi sposobami?
 4. Odnawianie granitu – kiedy nie ryzykować?

Jak można uszkodzić granit?

Granit to materiał o niepowtarzalnym charakterze. Ze względu na to, że powstaje z krystalizacji minerałów w bardzo wysokich temperaturach wewnątrz skorupy ziemskiej, charakteryzuje go ogromna trwałość i twardość. Z jednej strony ten kamień naturalny jest niemal niezniszczalny. Jednak z drugiej nieodpowiednie zadbanie o granitową powierzchnię może doprowadzić do jej uszkodzenia.

Elementy z granitu wykazują oznaki zużycia na skutek m.in.

 • bardzo mocnego uderzenia twardym przedmiotem;
 • braku impregnacji i powstałymi plamami oraz zabrudzeniami;
 • porysowania ostrym przedmiotem;
 • zalania woskiem.

Profesjonalne odnawianie bardzo zniszczonego granitu

Zakładając, że element z granitu jest już dość mocno zużyty, bo są na nim rysy, uszczerbki i szczeliny, warto uwzględnić proces profesjonalnej renowacji. Specjaliści, którzy się tym zajmują, ocenią stan kamienia oraz dobiorą odpowiednie metody przywracania mu świetności.

Zasadniczo renowacja powierzona fachowcom obejmuje:

 • wymianę uszkodzonych lub bardzo zniszczonych płyt granitowych;
 • szlifowanie nierówności i zarysowań na powierzchni kamienia;
 • wykorzystanie żywicy do uzupełnienia ubytków;
 • wyszlifowanie granitu do uzyskania gładkiej powierzchni z poświatą;
 • wypolerowanie specjalnymi preparatami;
 • zaimpregnowanie kamienia.

Tak odnowiony granit z pewnością posłuży następnych kilka lat.

jak odnowić granit

Samodzielne prace – jak odnowić granit domowymi sposobami?

Niekiedy struktura kamienia jest jedynie zanieczyszczona lub lekko zmatowiona i wymaga odświeżenia. Można więc przywrócić jej dawny blask domowymi sposobami. Jak odnowić granit bez pomocy specjalistów?

Po pierwsze – czyszczenie

W przypadku drobnych zabrudzeń wystarczy mop lub miękka ściereczka nasączona wodą z płynem do mycia naczyń. Jeśli nieczystości są trudne do usunięcia lepiej skorzystać z mocy środków przeznaczonych do mycia i czyszczenia kamieni naturalnych. Nie wolno stosować detergentów powszechnie wykorzystywanych w domu. Zwykle zawierają jonowe substancje powierzchniowo czynne, które mogą zmienić kolor lub zmatowić powierzchnię granitu.

Sprawdź również: Jak czyścić granit płomieniowany?

Po drugie – impregnacja

Wyczyszczony granit warto zaimpregnować. Dzięki temu kamień będzie bardziej odporny na zabrudzenia. Tę czynność wystarczy powtórzyć raz w roku. Prawidłowo wykonana impregnacja wymaga użycia odpowiedniego środka przeznaczonego właśnie do tego zabiegu na powierzchniach granitowych. W zależności od zakupionego preparatu trzeba użyć do jego nakładania pędzla lub ściereczki. Następnie wystarczy miękką szmatką dokładnie wypolerować powierzchnię.

Po trzecie – nabłyszczanie

Do odświeżenia wyglądu lekko zmatowionej struktury granitu można wykorzystać specjalne preparaty przeznaczone do nabłyszczania płyt granitowych. Zwykle są to środki, które zawierają wosk dla natychmiastowego ożywienia poleru kamienia. Mogą to być też balsamy nabłyszczające do schodów i posadzek, które nadają delikatną poświatę, ale nie powodują, że powierzchnie stają się śliskie. Przed nałożeniem takiego preparatu warto wcześniej dokładnie przeczytać instrukcję producenta na opakowaniu.

Odnawianie granitu – kiedy nie ryzykować?

W przypadku samodzielnego odnawiania granitu lepiej nie ryzykować z pracami polerskimi. Brak doświadczenia w szlifowaniu i niedobór narzędzi odpowiednich do struktury kamienia, mogą doprowadzić do jego zniszczenia. Na przykład zbyt małe dozowanie wody podczas używania szlifierki może pozostawić nieusuwalne ślady na granicie.

Dlatego, do odnawiania bardzo zniszczonych płyt granitowych lepiej wezwać specjalistów. Natomiast kamień, który nie jest popękany i wymaga jedynie odświeżenia, można spróbować odnowić domowymi sposobami.


Czytaj też: Czym myć pomnik z granitu, aby go nie uszkodzić?

Share on facebook
Facebook

Ostatnie Wpisy