Blog
Jak czyścić granit płomieniowany?

Jak czyścić granit płomieniowany? Poradnik

Granit znajduje szerokie zastosowanie w aranżacji wnętrz. Jest stosowany także na zewnątrz, ponieważ cechuje się bardzo korzystnymi właściwościami, czyli przede wszystkim jest bardzo wytrzymały i odporny na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Jednym ze sposobów wykańczania elementów granitowych jest płomieniowanie. Sprawdź, na czym ono polega i jak czyścić granit płomieniowany.

Spis Treści:

 1. Czym charakteryzuje się granit płomieniowany?
 2. Gdzie najlepiej sprawdzi się granit płomieniowany?
 3. Jak czyścić granit płomieniowany?

Czym charakteryzuje się granit płomieniowany?

Szerokie zastosowanie granitu w budownictwie i aranżacji wnętrz trwa od lat. Kamień ten ma bardzo korzystne cechy, które pozwalają stosować go w wielu miejscach. Można wykonywać z niego:

 • schody wewnętrzne i zewnętrzne,
 • parapety,
 • blaty,
 • elewacje,
 • tarasy,
 • posadzki (także w łazienkach),
 • nagrobki,
 • elementy małej infrastruktury, na przykład ławki.

Elementy granitowe są pozyskiwane jako skała, która musi zostać odpowiednio obrobiona, by mogła pełnić funkcję użytkową. Chodzi przede wszystkim o nadanie jej odpowiednich wymiarów, ale także o wykończenie powierzchni w wybrany sposób. Powierzchnia może zostać wyszlifowana na błysk, może też stać się lekko matowa lub satynowa. Ciekawy efekt daje także płomieniowanie.

Co to jest granit płomieniowany? Jest to materiał granitowy, który został poddany obróbce przy użyciu palnika gazowego i wody. W efekcie działania wysokiej temperatury minerały, które wchodzą w skład kamienia, w szczególności kwarcyt, zaczynają zmieniać swoje właściwości. Zmienia to wygląd elementu poddanego takiej obróbce. Granit płomieniowany jest nieco bardziej wyblakły od szlifowanego, może również przybrać lekko czerwonawy odcień (jeśli zawierał tlenek żelaza).

Powierzchnia płomieniowanego granitu staje się matowa i bardzo szorstka, dzięki czemu zyskuje on właściwości antypoślizgowe. Świetnie sprawdza się więc do wykładania schodów, podłóg i tarasów. Jest wykorzystywany również w charakterze okładzin nagrobków.

Gdzie najlepiej sprawdzi się granit płomieniowany?

Jeśli planujesz zastosowanie granitu płomieniowanego w swoim domu, warto wykorzystać jego szczególne właściwości, czyli przede wszystkim antypoślizgowość. Materiał ten świetnie się sprawdzi w postaci okładzin schodów, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Szorstka faktura jest istotna zwłaszcza w drugim przypadku, czyli na stopniach, które łatwo mogą stawać się śliskie.

Granit płomieniowany bardzo dobrze nadaje się również do układania na posadzkach w kuchni i w łazience. Można stosować go nawet w kabinach prysznicowych, ponieważ zapewnia antypoślizgową powierzchnię, która nie staje się śliska nawet pod wpływem wody.

Walory użytkowe to jednak nie wszystko. Granit płomieniowany jest przede wszystkim bardzo atrakcyjny wizualnie – ma piękny kolor, a przy tym jest dostępny w wielu wariantach, od rustykalnych po nowoczesne. To sprawia, że jest tak chętnie wykorzystywany w wielu zastosowaniach, zarówno na zewnątrz, jak i we wnętrzach.

Jak czyścić granit płomieniowany?

Granit płomieniowany jest nieco trudniejszy w utrzymaniu czystości od gładkiego kamienia. Ma porowatą strukturę, w którą mogą wnikać zabrudzenia. Do ich usuwania najlepiej wyposażyć się w szczotkę, którą można usunąć najtrudniejsze plamy czy osady.

Do czyszczenia granitu płomieniowanego można wykorzystać również miękką szmatkę, którą należy nasączyć w wozie z dodatkiem detergentu, na przykład płynu do mycia naczyń. Można także stosować specjalne impregnaty, które zabezpieczą powierzchnię i nadadzą jej właściwości hydrofobowe. Dzięki temu zanieczyszczenia nie będą wnikać w głąb materiału.

Nie powinno się natomiast używać agresywnie działających środków, na przykład na bazie chloru, ponieważ mogą odbarwić kamień. Nie poleca się także używania wosku, w szczególności na schodach i podłogach. Sprawi on, że staną się śliskie.

Jak widać odpowiedź na pytanie, jak czyścić granit płomieniowany nie jest nazbyt skomplikowana, choć proces ten wymaga dobrego przygotowania.

Share on facebook
Facebook

Ostatnie Wpisy