FAQ

Kostka paryska, inaczej kostka granitowa fakturowana, to kostka, która łączy w sobie właściwości kostki ciętej oraz surowo-łupanej. Jest stosowana m.in. do wykładania powierzchni placów, podjazdów czy ścieżek.

Dolna i górna powierzchnia kostki jest cięta, natomiast pozostałe ścianki są surowo-łupane. Posiada ona właściwości antypoślizgowe, a także regularny kształt i wymiar, dzięki któremu spełnia również warunki kostki rzędowej.

Nie ma dużych różnic na polu jakościowym – zarówno rodzaje sprowadzane z terenów Azji, jak i wydobywane w polskich kamieniołomach, spełniają niezbędne normy europejskie i posiadają stosowne certyfikaty. Mogą się jednak różnić np. strukturą (np. pozwalając na łatwiejsze łupanie) – przez to różne rodzaje są wykorzystywane w różnych projektach.

Granit jest bardzo trwałą skałą magmową, ponieważ w zdecydowanej większości składa się z kwarcu i dodatkowych, wzmacniających minerałów. Sam kwarc jest bardzo twardy (ma aż 7 punktów w skali Mohsa). Dzięki temu kostki z tej skały są również twarde, odporne na ścieranie oraz na wilgoć i niskie temperatury.

Nie ma dobrej odpowiedzi na to pytanie – musimy ustalić nasze potrzeby oraz wymagania i wtedy dobrać odpowiedni rodzaj. Przykładowo, skała płomieniowana ma świetne właściwości antypoślizgowe i będzie doskonałym wyborem np. na schody zewnętrzne, a kostka surowołupana świetnie się sprawdzi jako nawierzchnia ulic.

Krawężniki granitowe, które są stosowane w budownictwie drogowym posiadają skosy. Są one docinane zgodnie z obowiązującymi polskimi oraz europejskimi normami lub według indywidualnych wymagań Klienta. 

Do najpopularniejszych krawężników ze skosem zaliczamy: krawężnik kamienny 15×30 lub 15×25 ze skosem 3/12, krawężnik kamienny 20×30 ze skosem 4/12,krawężniki mostowe ze skosem 2/2.

Istnieje wiele rodzajów kostek granitowych. Do najpopularniejszych z nich zaliczamy kostki granitowe: cięte, cięto-łupane, łupane, oflisowe.

Dzięki dużej różnorodności rodzajów kostki granitowej i możliwości wyboru jej grubości,
długości czy szerokości, z pewnością wybierzesz odpowiedni rodzaj dla siebie.

Zadaj Pytanie

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej wiedzy, chcesz zadać pytanie, napisz do nas wiadomość, chętnie na nie odpowiemy.