Najpopularniejsze rodzaje kostki granitowej

Kostka granitowa to materiał uniwersalny i bardzo chętnie wykorzystywany do aranżacji przestrzeni. Wpływają na to przede wszystkim jej korzystne właściwości, a także szeroki wybór atrakcyjnych odcieni i rodzajów wykończenia. Które typy kostki granitowej są najczęściej wybierane i jak dobierać jej rodzaje do konkretnych zastosowań? Sprawdź!

Spis treści

Kostka granitowa – do czego można ją wykorzystać?

Granit jest materiałem uniwersalnym. To oznacza, że można go używać do wielu różnych zastosowań. Warto wiedzieć, jak dobierać typ kostki granitowej do poszczególnych zadań, aby uzyskać najlepszy efekt, nie tylko wizualny, ale przede wszystkim praktyczny. W tym kontekście warto zwracać uwagę przede wszystkim na rozmiar elementów, z których zostanie ułożona dana powierzchnia.

Najczęściej wybierane są następujące rodzaje kostki granitowej (pod względem frakcji):

  • 4/6 – do stosowania na chodniki, ścieżki, do ozdabiania posesji,
  • 7/9 – idealna na przydomowe podjazdy i chodniki,
  • 8/11 – sprawdzi się na parkingach, jest odporna na spore obciążenia,
  • 15/17 – idealna tam, gdzie przewiduje się duże obciążenia i intensywny ruch kołowy, czyli na parkingach dla samochodów ciężarowych i drogach publicznych.
Rozmiar kostki granitowej jest tylko jednym z wielu kryteriów, według których można kategoryzować ten materiał. Kolejnymi są między innymi sposób jego wykończenia i wybarwienie. Szeroki wybór dostępnych wariantów sprawia, że można niemal dowolnie dopasować te parametry do swoich potrzeb. Dzięki temu można tworzyć powierzchnie zarówno funkcjonalne, jak i estetyczne. Różne rodzaje kostki granitowej zyskują coraz większą popularność i stają się chętniej wybierane niż kostka brukowa betonowa, pomimo nieco wyższej ceny.
kostka granitowa rodzaje

Kostka granitowa – rodzaje wykończenia

Specyfika obróbki to kolejne kryterium podziału kostki granitowej. Od tego, jak zostaną wykończone jej elementy, zależy efekt estetyczny, ale także funkcjonalność ułożonej z nich powierzchni. Może mieć ona właściwości antypoślizgowe, co jest niezbędne między innymi na chodnikach, lub przybierać wygląd starego bruku. Które typy kostki granitowej są zatem najchętniej wybierane?
  • Kostka granitowa łupana – ma najbardziej atrakcyjną cenę, dlatego cieszy się sporą popularnością. Zwykle przybiera formę sześcianów lub prostopadłościanów, przy czym ich boki nie są idealnie gładkie. Każdy element jest nieco inny, co pozwala uzyskać efekt naturalnego kamienia – idealny podczas wykańczania ogrodów.
  • Kostka granitowa cięto-łupana – w tym przypadku łupane są boki elementów, natomiast ich wierzchnia część jest cięta, czyli idealnie gładka. Można dzięki temu stworzyć powierzchnię imitującą zabytkowy bruk. To również jeden z najchętniej wybieranych rodzajów kostki granitowej.
  • Kostka granitowa cięta – w tym wariancie elementy są cięte, co sprawia, że wszystkie ich boki są równe i gładkie. Z tej frakcji można układać chodniki i drogi przeznaczone do ruchu kołowego. Aby nadać kostce właściwości antypoślizgowych, poddaje się ją śrutowaniu lub promieniowaniu. Dzięki temu faktura staje się chropowata i zapobiega poślizgnięciu się.
Warto więc dobierać rodzaj kostki granitowej nie tylko pod względem wizualnym, ale także zwracając uwagę na to, jakie jest jej przeznaczenie.

Typy kostki granitowej – które kolory są najchętniej wybierane?

Granit jest materiałem naturalnym – kostkę produkuje się, tnąc lub łupiąc naturalną skałę. Każdy element jest więc niepowtarzalny, zarówno pod względem wybarwienia, jak i unikalności wzorów, które się na nim znajdują.

Niektóre odcienie cieszą się największą popularnością, są także najłatwiej dostępne w sprzedaży. Klienci najchętniej sięgają po tradycyjną szarą kostkę, choć sporym zainteresowaniem cieszą się także warianty czarne, czerwone, rude i szaro-rude.

Warto jednak podkreślić, że zwykle kolor nie jest jednolity, naturalny materiał może przybierać wiele różnorodnych odcieni i wzorów.