Impekstir SA posiada własną Kopalnię Granitu IMPEKSTIR (dawniej Kopalnia Kwarc), która położona jest w miejscowości Kostrza, gmina Strzegom, powiat Świdnica, województwo dolnośląskie. Wydobyty granit wykorzystywany jest do produkcji gotowych wyrobów granitowych, tj. płyty, kostka, schody, krawężniki granitowe, które następnie dostarczane są na budowy zarówno w Polsce jak i za granicą.
Wypompowywania wody z kopalni Impekstir (dawniej poniemieckie wyrobisko) rozpoczęto w roku 1989. Sam proces eksploatacji wyrobiska miał miejsce w 1992 roku.
Kopalnia granitu IMPEKSTIR
Teren kopalni granitu IMPEKSTIR zlokalizowany jest w obrębie Wzgórz Strzegomskich stanowiących część Przedgórza Sudeckiego. Obszar Wzgórz Strzegomskich należy do dużej jednostki geologicznej, zwanej masywem granitowym „Strzegom-Sobótka”. Jest on morfologicznie urozmaicony. Dominują tu zalesione wzgórza z wychodniami skał magmowych i skał przeobrażonych, a także rozległe obszary rolne. Wzgórza Strzegomskie leżą na wysokości od +200 do +400 m n.p.m. charakteryzują się klimatem górskim, umiarkowanie ciepłym.
Zapoznaj się z naszą ofertą bloków i brył granitowych.
Granit strzegomski
Granit pochodzący z obszarów Wzgórza Strzegomskich to wyjątkowo twarda, odporna na trudne warunki atmosferyczne i uszkodzenia skała. Jej charakterystyczny i naturalny piękny wygląd to wyniku minerałów kamienia, w skład który najczęściej wchodzi kwarc, jasny plagioklaz, czarny biotyt. Oprócz walorów estetycznych granit strzegomski wyróżnia wyjątkowa trwałość, dlatego tak chętnie wykorzystywany jest w budownictwie. Buduje się z niego drogi, parkingi, tarasy czy schody.
Granit strzegomski posiada znakomite parametry techniczne. Gęstość wynosi 2,65 g/cm3. Ponadto granit ze Strzegomia jest odporny na ściskanie (wytrzymałość 132,1 MPa) i ścieranie (ścieralność na tarczy Boehmego 3,17 cm, ścieralność w bębnie Devala 6,2%). Wyróżnia go także niska nasiąkliwość (0,36%) oraz całkowita mrozoodporność.
Zapoznaj się z naszą ofertą!