Blog
jak rozpoznać chiński granit

Jak rozpoznać chiński granit? Poradnik

Granit jest kamieniem o cennych walorach użytkowych i estetycznych, dlatego cieszy się dużym powodzeniem. Wykonuje się z niego elementy wykończenia wnętrz takie jak płyty ścienne i podłogowe, schody, parapety czy blaty kuchenne. Jest też cenionym materiałem nagrobkowym, który przetrwa 50 lat bez zmiany estetyki. Niestety na polskim rynku można też kupić znacznie gorszy chiński granit. Jak go rozpoznać, aby nie stracić na takim zakupie?

Spis Treści:

  1. Czy chiński granit rzeczywiście ma niższą jakość?
  2. Chiński granit i jego charakterystyka
  3. Jak rozpoznać chiński granit?
  4. Chiński granit – czy to się opłaca?

Czy chiński granit rzeczywiście ma niższą jakość?

Podjęcie decyzji o zakupie granitowego nagrobka czy elementów wykończenia wnętrz zwykle skłania inwestora do wizyty w zakładzie kamieniarskim i wyboru jednego z dostępnych wzorów kamienia. Osoby niedoświadczone, które nie mają odpowiedniej wiedzy o rodzajach granitu, miejscach jego wydobycia i konkretnych cechach zazwyczaj są przekonane, że granit to granit – trwały i estetyczny bez względu na pochodzenie. W rzeczywistości nie jest to prawdą.

Potwierdzeniem faktu, że kamień ten znacznie może się różnić od innych podobnych, jest zła sława, jaką zyskał chiński granit. Skąd się ona wzięła? Pomimo pozornego pięknego wyglądu, po kilku miesiącach eksploatacji elementów z takiego materiału ujawniają się ukryte w nim wady. Do typowych zmian zaliczają się przede wszystkim:

  • rdzawy nalot na powierzchni płyt,
  • białe smugi,
  • duże kolorowe plamy,
  • zmatowienie powierzchni.

Usunięcie powstałych zmian najczęściej jest czasochłonne, kosztowne i problematyczne (dodatkowe formalności na cmentarzu czy przebudowa wnętrza). Z czego wynikają te niedoskonałości chińskiego kamienia?

Chiński granit i jego charakterystyka

Chiński granit w zasadzie jest takim samym kamieniem jak ten, który dostarcza kopalnia granitu w Strzegomiu. Powstaje z takich samych składników mineralnych i w podobnych warunkach geologicznych. Proces ten jednak trwa znacznie krócej. W konsekwencji materiał nie ma tak dużej twardości, a więc jest bardziej podatny na niszczenie pod wpływem czynników atmosferycznych i długiej eksploatacji.

Innym czynnikiem decydującym o niższej jakości chińskiego granitu jest sposób jego obróbki. Aby uzyskać piękną lśniącą powierzchnię, kamień najczęściej się szlifuje. Jest to żmudne i czasochłonne zadanie, na które Chińczycy nie tracą czasu. W celu szybkiego osiągnięcia pożądanego efektu kamienie granitowe kąpie się w środkach chemicznych. Nasycone takimi preparatami zyskują piękny wygląd… niestety na krótko. Chemia szybko wydostaje się na powierzchnię, tworząc wspomniane wcześniej plamy i przebarwienia.

Jak rozpoznać chiński granit?

Zastosowanie granitu w budownictwie jest bardzo szerokie, dlatego problem wyboru odpowiedniego materiału ma duże znaczenie. Odróżnienie chińskiego granitu od kamienia w polskich kopalń nie jest możliwe dla laika, gdyż wymaga specjalnych badań. Oczywiście można sugerować się tym, że produkty ze wschodu zwykle są dostępne w dwóch odcieniach szarości, w fachowej nomenklaturze oznaczane symbolami G603 i G654. Nie jest to jednak idealny wskaźnik, gdyż w tych kolorach występują też inne granity.

Aby nie kupować przysłowiowego kota w worku, należy dokładnie dopytać sprzedawcę o źródło pochodzenia kamienia i adres dostawcy. Warto też sprawdzić, czy taki istnieje. Dobrym źródłem informacji są też zadowoleni klienci, których opinii można poszukać na forach. Bezpiecznego zakupu można dokonać u sprawdzonego dystrybutora. W ofercie Impekstir dostępna jest między innymi kostka granitowa Strzelin.

Chiński granit – czy to się opłaca?

Osoby, które muszą szybko podjąć decyzję o zakupie np. pomnika nagrobnego, a nie dysponują nadmiarem gotówki, często inwestują właśnie w granit chiński. Cena tego materiału jest niższa niż w przypadku polskiego kamienia ze Strzegomia. Czy jednak niesie ona rzeczywiste oszczędności? Biorąc pod uwagę koszt wykonania pomnika, który wynosi np. 6000 zł, zaoszczędzenie 1000 zł na takim zakupie szybko stanie się fikcją. Chociaż początkowo klient zapłaci za pomnik mniej, wymiana uszkodzonych elementów z pewnością nie tylko pochłonie tę zaoszczędzoną kwotę, ale też dodatkowe środki.

Share on facebook
Facebook

Ostatnie Wpisy