Blog
granit płomieniowany co to jest

Co to znaczy, że granit jest płomieniowany?

Granit jest materiałem powszechnie wykorzystywanym w budownictwie i dekoratorstwie wnętrz. Jego popularność wynika z kilku zalet, wśród których wyróżniają się wysoka trwałość oraz atrakcyjny i urozmaicony wzór. Kamień ten może być opracowywany na wiele sposobów, przez co uzyskuje ciekawe efekty estetyczne i cechy praktyczne. Jedną z jego odmian jest granit płomieniowany. Co to jest za materiał i gdzie znajduje zastosowanie?

Spis treści

Czym jest granit i jakie ma właściwości?

Granit jest stosowany w budownictwie od setek lat, o czym świadczą zachowane do czasów obecnych budowle, w tym granitowe kościoły budowane w średniowieczu, liczące obecnie ponad 800 lat. Popularność tego kamienia wynika jednak nie tylko z jego żywotności. Jest on jedną z najczęściej występujących skał na ziemi, stanowi około 15% jej składu. Jego zaletą jest też łatwość obróbki, gdyż pomimo swojej twardości można go ciąć, szlifować, rzeźbić i wykończyć na wiele sposobów, tworząc jednolite elementy o dużych wymiarach.
Granit to kwarcowa skała magmowa, która powstawała na dużych głębokościach i uzyskała charakterystyczną krystaliczną strukturę. Ponadto dodatek skalenia potasowego, biotytu, plagioklazu i innych składników sprawia, że kamień może występować w wielu kolorach. Wyróżnia się między innymi granity ciemnoszare, jasnoszare, szare, prawie białe, białoróżowe, zielone, czerwone i inne. Dodatkowe walory i cechy praktyczne zyskuje granit płomieniowany. Co to jest za odmiana i jak powstaje?

Granit płomieniowany – co to znaczy?

Granit jest materiałem o wysokiej wytrzymałości mechanicznej, jednak jego naturalna struktura sprawia, że nie zawsze nadaje się on do określonych zastosowań. Przykładowo tradycyjne wykończenie sprawia, że powierzchnia kamienia jest gładka i śliska, co nie sprzyja mocowaniu np. na schodach zewnętrznych lub tarasach. Dlatego poddaje się go płomieniowaniu.
granit płomieniowany co to znaczy
Co to znaczy granit płomieniowany? Jest to materiał poddany obróbce w wysokiej temperaturze. Przeprowadza się ją z zastosowaniem specjalistycznego sprzętu. Proces ten przebiega kilkuetapowo i obejmuje:
  • zwilżanie powierzchni wodą,
  • poddawanie powierzchni kamienia działaniu płomienia palnika tlenowo-acetylenowego lub tlenowo-polipropylenowego o temperaturze kilkuset stopni Celsjusza,
  • szczotkowanie powierzchni.
W procesie opalania płomieniem palnika zawarte w materiale minerały, a w szczególności kwarcyt i tlenki żelaza, ulegają rozpadowi do głębokości około 3-4 mm. Powierzchnia kamienia zmienia kolor – blaknie lub przy zawartości tlenków zyskuje czerwony odcień. Staje się też bardzo szorstka, a więc antypoślizgowa. Ponadto granit płomieniowany jest mrozoodporny, mało podatny na zabrudzenia oraz ma niską chłonność.
Poza wieloma zaletami, jakie ma tak obrabiana skała granitowa, płomieniowanie ma też wadę. Jest nią utrata naturalnego intensywnego zabarwienia oraz połysku. Aby ograniczyć to zjawisko i nadać elementom estetyczny wygląd, warto wybrać szczotkowany granit płomieniowany. Co to znaczy w praktyce? Szczotkowanie jest mechaniczną metodą nadawania powierzchni struktury antypoślizgowej. Dodatkowo ta czynność wydobywa intensywniejsze kolory, które skała traci pod wpływem wysokiej temperatury płomienia.

Zastosowanie granitu płomieniowanego

Wiedząc, co to jest granit płomieniowany i jakie zyskuje właściwości, można też założyć, jakie jest jego zastosowanie. Najczęściej kamień poddany takiej obróbce wykorzystuje się do budowy elementów zewnętrznych konstrukcji. Powstają z niego między innymi:
  • elewacje budynków,
  • schody zewnętrzne,
  • podłogi i ściany balkonów oraz tarasów,
  • podjazdy,
  • chodniki, krawężniki i inne elementy architektury miejskiej,
  • nagrobki.
Granit płomieniowany jest też wykorzystywany wewnątrz budynków, w szczególności tam, gdzie panuje wysoka wilgotność i są niezbędne antypoślizgowe powierzchnie. Najczęściej są to podłogi w łazienkach i kuchniach. Miejscem, w którym idealnie sprawdza się granit płomieniowany, jest kabina prysznicowa.
Share on facebook
Facebook

Ostatnie Wpisy