Blog

Czym myć pomnik z granitu, aby go nie uszkodzić?

Granit to materiał słynący ze swojej wytrzymałości i odporności na uszkodzenia mechaniczne. Pomniki cmentarne i nagrobki są jednak narażone na powstawanie różnego typu zabrudzeń. Ich nieumiejętne lub zbyt inwazyjne usuwanie może zaszkodzić kamieniowi. Dowiedz się, czym wyczyścić pomnik z granitu, aby zrobić to skutecznie i nie zniszczyć powierzchni.

Spis Treści:

   1. Nagrobki i pomniki z granitu – jak je pielęgnować?
   2. Czym umyć pomnik z granitu?
   3. Czym wyczyścić pomnik z granitu i jak to zrobić – 4 przydatne porady
    czym myć pomnik z granitu

  Nagrobki i pomniki z granitu – jak je pielęgnować?

  Granit, w szczególności pochodzący z okolic Strzegomia, jest bardzo chętnie wykorzystywany do budowy pomników cmentarnych i nagrobków. Takie obiekty prezentują się bardzo estetycznie i elegancko. Zamawiający mają do wyboru szeroką paletę odcieni – od głębokiej czerni po beże i szarości. Aby nagrobki i pomniki przez lata zachowały doskonały wygląd, należy dbać o ich właściwą pielęgnację. Przede wszystkim trzeba regularnie je czyścić, ponieważ są narażone na zabrudzenia, takie jak:
  • błoto i kurz,
  • spadające i butwiejące liście,
  • ptasie odchody,
  • wosk ze zniczy,
  • osad z wody deszczowej.
  Warto myć nagrobek lub pomnik nie tylko „od święta”, ale robić to znacznie częściej – najlepiej co miesiąc lub przynajmniej co kwartał. Pozwoli to zachować ich połysk i nie dopuści do matowienia powierzchni i przywierania do niej zabrudzeń. Sprawdź, czym umyć pomnik z granitu, by mu nie zaszkodzić.

  Czym umyć pomnik z granitu?

  W sklepach można znaleźć specjalistyczne preparaty przeznaczone do mycia nagrobków. Nie zawsze jednak trzeba w nie inwestować. Zastanawiasz się, czym myć nagrobki z granitu i pomniki? Możesz do tego wykorzystać najprostszą metodę. Wymieszaj ciepłą wodę z płynem do mycia naczyń lub ewentualnie z płynem do mycia szyb, aby przywrócić powierzchni połysk. Preparaty do czyszczenia grobowców również dobrze się do tego nadają, jednak zawsze należy sprawdzić ich skład. Nie powinny zawierać środków jonowych, ponieważ mogą one uszkodzić powierzchnię. Takie produkty często mają dodatek substancji:
  • tłustych, które mogą spowodować powstanie nieestetycznych plam i sprawiają, że na nagrobku szybciej osadzają się zanieczyszczenia,
  • żrących – mogących zmatowić czyszczoną powierzchnię i zmienić jej kolor.
  Takich środków zdecydowanie należy unikać. Jeśli nie masz pewności, jakiego preparatu użyć, postaw na bezpieczny sposób. Dobrze sprawdzi się zwykły płyn do mycia naczyń lub szyb. czym umyć pomnik z granitu

  Czym wyczyścić pomnik z granitu i jak to zrobić – 4 przydatne porady

  Nie wiesz czym umyć pomnik z granitu i jak to zrobić bezpiecznie? Zastosuj 4 poniższe wskazówki, aby mieć pewność, że konserwacja powierzchni będzie skuteczna i nieinwazyjna.
  1. Do mycia nagrobków używaj miękkiej ściereczki lub gąbki. Unikaj ostrych szczotek. Jeśli chcesz usunąć trudne zabrudzenia, na przykład ptasie odchody czy wosk, najpierw namocz je w wodzie, zamiast intensywnie pocierać i zdrapywać. Dzięki temu nie porysujesz powierzchni.
  2. Nie natłuszczaj i nie pastuj nagrobka granitowego. Ten kamień nie potrzebuje takich zabiegów, ponieważ nie chłonie wody. Stosując taką metodę, sprawisz jedynie, że grób będzie się szybciej brudził.
  3. Do mycia płyt granitowych nie stosuj agresywnie działających środków jonowych powierzchniowo czynnych. Mogą zmatowić powierzchnię i zmienić jej kolor.
  4. Aby nadać powierzchni połysk, podczas mycia dodaj do wody octu – jest skuteczny i w pełni bezpieczny dla granitu.
  Już wiesz, czym myć nagrobki z granitu i jak robić to umiejętnie. Pamiętaj o regularności w przeprowadzaniu takich prac. Pozwoli Ci to zachować idealny wygląd granitowych obiektów i sprawi, że czyszczenie grobu lub pomnika nie będzie wymagało dużego wysiłku. Przeczytaj również: czym nabłyszczyć granit?
  Share on facebook
  Facebook

  Ostatnie Wpisy