Blog
czym nabłyszczyć granit

Czym nabłyszczyć granit? Zestaw praktycznych porad

Granit to bardzo popularny kamień naturalny, który ma szerokie zastosowanie w budownictwie oraz aranżacji wnętrz. Jest wytrzymały, a także bardzo efektowny. Aby wykonane z niego elementy prezentowały się nienagannie przez długi czas, musisz odpowiednio o nie zadbać. Dowiedz się, jak w prawidłowy sposób czyścić oraz nabłyszczać ten kamień naturalny.

Spis treści:

  1. Jak dbać o elementy wykonane z granitu?
  2. Czym nabłyszczać granit?
  3. Regularnie impregnuj granit
  4. Zalety stosowania granitu w budownictwie i aranżacji wnętrz
  5. Czym nabłyszczać granit? Podsumowanie

Jak dbać o elementy wykonane z granitu?

Zanim przejdziesz do nabłyszczania granitu, musisz wcześniej wyczyścić jego powierzchnię. Warto robić to regularnie, nawet wtedy, gdy nie jest on bardzo zabrudzony. Systematyczne czyszczenie powierzchni granitowych pomoże zachować ich doskonały wygląd. W tym celu używaj wyłącznie środków przeznaczonych do pielęgnacji kamieni naturalnych. Możesz także wykorzystać odrobinę płynu do mycia naczyń. Dodaj go do wody, zanurz w roztworze miękką ściereczkę, a następnie wyczyść nią powierzchnię.

Nieco innej pielęgnacji wymaga granit płomieniowany. Jego struktura jest chropowata, a zabrudzenia mogą wnikać w znajdujące się na niej pory. Do czyszczenia takich powierzchni najlepiej sprawdzi się szczotka, która świetnie poradzi sobie z trudniejszymi do usunięcia plamami czy osadami. Jeśli zastanawiasz się, jak czyścić granit płomieniowany, który nie jest bardzo zabrudzony, wystarczy do tego miękka szmatka lub mop nasączony wodą z dodatkiem odpowiedniego detergentu.

Czym nabłyszczać granit w kuchni

Czym nabłyszczać granit?

Podobnie jak czyszczenie, także nabłyszczanie granitu nie jest skomplikowanym i czasochłonnym procesem. Jeśli będziesz to robić regularnie, elementy wykonane z tego kamienia naturalnego będą zawsze prezentowały się doskonale.

Zastanawiasz się, czym nabłyszczyć granit? Doskonałym rozwiązaniem są także specjalne preparaty przeznaczone do nabłyszczania, które znajdziesz w sklepach. Zanim jednak użyjesz takiego środka, dokładnie zapoznaj się z instrukcją. Dzięki temu dowiesz się, jak w odpowiedni sposób wypolerować powierzchnie wykonane z tego kamienia naturalnego.

Wybierając preparaty do nabłyszczania, zwróć szczególną uwagę na ich skład. Nabłyszczacze do granitu nie powinny bazować na chlorze, gdyż substancja ta może odbarwiać granit i tworzyć na nim nieestetyczne plamy. W przypadku schodów i podłóg zrezygnuj również z wosku, gdyż jego nałożenie może sprawić, że powierzchnie te staną się śliskie.

Regularnie impregnuj granit

Nie zapomnij także o regularnej impregnacji granitu. Najlepiej, abyś robił to co najmniej raz w roku. Świetnym pomysłem jest wybór preparatów, które nadadzą powierzchniom właściwości hydrofobowych. Dzięki temu zanieczyszczenia nie będą wnikały w głąb kamienia. Prawidłowo wykonana impregnacja powinna przebiegać w następujący sposób.

  1. Zaopatrz się w dobrej jakości preparat przeznaczony do nabłyszczania granitu.
  2. Dokładnie oczyść powierzchnię ze wszystkich zabrudzeń.
  3. Preparat nakładaj za pomocą miękkiego pędzla lub ściereczki.
  4. Dokładnie wypoleruj całą powierzchnię za pomocą kawałka materiału.

W ten sposób elementy wykonane z tego kamienia naturalnego będą prezentowały się doskonale przez długi czas.

Zalety stosowania granitu w budownictwie i aranżacji wnętrz

To, jakie zastosowanie ma granit, wynika głównie z tego, że jest on odporny na działanie wilgoci oraz niekorzystny wpływ warunków atmosferycznych. Wykorzystuje się go zarówno w budownictwie, jak i do produkcji elementów aranżacji wnętrz. Jest nie tylko wytrzymały, ale i przyciąga uwagę swoim niebanalnym wyglądem.

Czym nabłyszczać granit? Podsumowanie

Granit wyróżnia także odporność na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne. Ponadto łatwo utrzymać go w czystości. Jeśli będziesz regularnie czyścić, nabłyszczać i impregnować wykonane z granitu powierzchnie, przez długi czas będą one wyglądały doskonale.

Z naszego bloga dowiesz się także ile kosztuje pomnik z granitu.

Share on facebook
Facebook

Ostatnie Wpisy