Blog
jak wyczyścić kostkę granitową z mchu?

Jak skutecznie usunąć mech z kostki granitowej: Domowe sposoby i profesjonalne techniki 

Kostka granitowa to trwały i elegancki materiał, który dodaje uroku wielu podwórkom, ścieżkom i podjazdów. Jednak z czasem na jej powierzchni może pojawić się mech, który nie tylko psuje estetyczny wygląd, ale także może stwarzać zagrożenie poślizgiem. Usunięcie mchu z kostki granitowej może być wyzwaniem, ale istnieją zarówno domowe sposoby, jak i profesjonalne techniki, które mogą skutecznie rozwiązać ten problem. Jak zatem to zrobić? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule!

Spis treści

Skąd się bierze mech na kostce granitowej?

Mech w okolicach kostki granitowej to bardzo częsty widok. Dlaczego on się tam w ogóle pojawia? Mech lubi wilgoć i zacienione miejsca. Pojawia się on najczęściej w miejscach, w których przez większość dnia nie dociera słońce. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być także działanie człowieka. Często mycie kostki granitowej kończy się na polaniu go wodą. Stąd właśnie wilgoć, którą lubi mech. Wykwity mogą pojawiać się na skutek zmian wodorotlenowych. W związku z tym mech pojawia się na kostce po świeżo przeprowadzonym remoncie.

Dlaczego nie warto czekać z usunięciem mchu z kostki?

Nie ma znaczenia przyczyna – niezależnie od tego, co spowodowało pojawienie się mchu na kostce granitowej, musisz się go skutecznie pozbyć. Wykwity bardzo szybko się rozwijają i w krótkim czasie może zacząć pojawiać się w kolejnych miejscach. Kiedy dojdzie do takiej sytuacji, pozbycie się problemu będzie o wiele trudniejsze.

Zielony nalot na różnych powierzchniach, takich jak podjazdy, ścieżki ogrodowe czy posadzki na tarasach, jest nie tylko nieestetyczny, ale również problematyczny z wielu powodów. Jednym z głównych problemów związanych z mchem jest jego zdolność do absorbowania wilgoci. Powierzchnie pokryte tą rośliną stają się bardziej nasiąkliwe, co skutkuje zatrzymywaniem wody. Taki stan rzeczy prowadzi do przyspieszenia erozji kostki. Należy także wspomnieć, że taka powierzchnia jest o wiele bardziej śliska. 

jak usunąć mech z kostki granitowej?

Jak wyczyścić kostkę granitową z mchu? Domowe sposoby

Przejdźmy do meritum – jak usunąć mech z kostki granitowej? Istnieje kilka sposobów. Na początek weźmy pod lupę domowe rozwiązania. Skutecznym rozwiązaniem jest czyszczenie mechaniczne. Pamiętaj, aby wyrywać rośliny z korzeniami, by nie odrosły.

Jeden z najpopularniejszych sposobów na usunięcie mchu z kostki granitowej to zastosowanie mieszanki octu i wody. Proporcje mogą się różnić, ale najczęściej stosuje się mieszankę 2:1 (dwie części octu na jedną część wody). Roztwór ten należy nanieść na zmechacone obszary. Warto powtórzyć ten proces kilka razy. Jeśli zdecydujesz się na ten proces, wykonaj go w bezdeszczowy i słoneczny dzień. Promienie przyspieszą działanie preparatu.

Sprawdź również: Jak czyścić granit? Sprawdzone sposoby

Jak usunąć mech z kostki przy pomocy środków chemicznych?

W sklepach często możesz znaleźć różnego rodzaju preparaty chemiczne, które pomagają wyczyścić kostkę granitową z mchu. Nie zawsze jest to jednak odpowiednie rozwiązanie. Dlaczego? Źle naniesiony może doprowadzić do zniszczenia roślin znajdujących się w pobliżu. Chemiczne opryski to zazwyczaj ostateczność, kiedy inne metody nie zadziałały.

Jak ich użyć? Najlepiej taki oprysk wykonać przy pomocy ręcznej pompki i rozprowadzać go równomiernie po całej powierzchni kostki. Możesz do tego celu wykorzystać pędzelek. Pamiętaj, aby wszystkie prace wykonywać w rękawiczkach, ponieważ środki mogą zawierać substancje, które są niebezpieczne dla skóry.

Pora na sprzątanie!

Wiesz już, jak usnąć mech z kostki granitowej – od Ciebie zależy, na który sposób się zdecydujesz. Warto jednak zacząć od tych mniej inwazyjnych, czyli domowych. Być może uda się pozbyć problemu bez użycia silnej chemii. Powodzenia!

Share on facebook
Facebook

Ostatnie Wpisy