Blog
czyszczenie granitu

Jak czyścić granit? Sprawdzone sposoby

Granit to nie tylko kamień – to przede wszystkim niezwykła solidność, elegancja i trwałość. Jednak nawet najpiękniejsze powierzchnie z czasem mogą stracić swój pierwotny blask. Możesz jednak przywrócić granit do pierwotnego stanu. W tym artykule chcemy podzielić się z Tobą praktycznymi wskazówkami dotyczącymi czyszczenia granitu. Jakich środków używać? Jak czyścić ten kamień krok po kroku? Odpowiedzi na to pytanie znajdziesz w poniższym artykule!

Spis treści

  1. Zabrudzony granit? Nie chodzi wyłącznie o estetykę
  2. Czyszczenie granitu w zależności od zabrudzeń – sprawdzone sposoby
  3. O czym pamiętać przy czyszczeniu granitu?

Zabrudzony granit? Nie chodzi wyłącznie o estetykę

Należy zacząć od tego, że zanieczyszczenie granitu nie tylko wpływa na jego estetykę, ale również na trwałość. W związku z tym, że ten kamień jest szeroko wykorzystywany w budownictwie, do zabrudzenia kamienia może dojść na wiele różnych sposobów.

W zależności od miejsca, w którym znajduje się granit, na jego powierzchni mogą zbierać się pył, brud, sadza, smog, mech czy pleśń. Jeśli ten kamień znajduje się także w Twojej kuchni, musisz uważać m.in. na soki owocowe czy substancje kwasowe. Są one bardzo niebezpieczne i mogą wpływać na właściwości granitu. Płyny o wysokiej kwasowości pozostawione przez dłuższy czas na powierzchni mogą doprowadzić do erozji czy powstania przebarwień, których naprawdę trudno będzie się pozbyć. Granit jako kamień musi oddychać, a wszelkie zanieczyszczenia skutecznie to uniemożliwiają. W takiej sytuacji dojdzie do jego zniszczenia od środka.

Czyszczenie granitu w zależności od zabrudzeń – sprawdzone sposoby

Sposoby na czyszczenie granitu będą się różnić w zależności od tego, z jakimi zabrudzeniami masz do czynienia. Istotne jest również, w jakim miejscu znajduje się kamień.

Jak wyczyścić tłuste plamy?

Tłusta plama jest niezwykle niebezpieczna dla płyty granitowej. Może wsiąknąć nawet do 3 cm w jego głąb. W związku z tym powinieneś działać szybko. Konieczny będzie do tego środek chemiczny, który spowoduje rozpuszczenie lub wywabienie plamy. Doskonałym rozwiązaniem są pasty na bazie rozpuszczalników, które rozpuszczą tłuszcz i doprowadzą do jego wyparowania.

Jak usunąć zacieki z wody?

Na powierzchni granitu z czasem mogą zacząć pojawiać się zacieki z wody. W takiej sytuacji nie sprawdzą się żadne detergenty. Zamiast preparatów możesz wykorzystać ciepłą wodę z płynem do mycia naczyń. Szoruj delikatnie przy użyciu miękkiej gąbki, by nie naruszyć struktury kamienia.

Jak pozbyć się wykwitów wapiennych?

Osad wapienny pojawia się, gdy woda wnika w granit, a następnie unosi się do góry i wyparowuje na jego powierzchni. Efektem tego zjawiska są białe, sproszkowane naloty. Zapomnij o wszelkich detergentach o kwaśnej zasadzie. Najlepszym rozwiązaniem będzie mleczko do czyszczenia i miękka gąbka lub szczoteczka do zębów. Przygotuj również olej kokosowy. Po oczyszczeniu rozprowadź go powierzchni. Olej nie tylko przywróci granitowi dawny blask, ale również będzie chronić przed kolejnymi zabrudzeniami.

Sprawdź również, nasz poprzedni wpis, jak pozbyć się rdzy z granitu!

O czym pamiętać przy czyszczeniu granitu?

Kiedy decydujesz się na pielęgnację granitowej powierzchni, kluczowe jest korzystanie z odpowiednich środków. Uważaj na pH używanych produktów. Powinno być ono w zakresie od 6.5 do 7.5. Preparaty o niskim pH mogą spowodować zarysowania czy nawet blaknięcie powierzchni. Przed każdym użyciem detergentu, koniecznie przeczytaj dokładnie instrukcje umieszczone na opakowaniu. Być może to banalna porada, jednak wiele osób o tym zapomina.

Czyszczenie granitu to nie tylko rutynowe zadanie, to proces przywracania życia każdemu detalowi Twojego kamienia. Dzięki właściwej pielęgnacji granitu nie tylko odzyska blask, ale również utrzyma się w doskonałej formie na lata. Pamiętaj o tych prostych krokach, a Twój granit będzie błyszczał jeszcze przez długi czas.

Share on facebook
Facebook

Ostatnie Wpisy