Blog
czym fugować granit

Czym fugować kostkę granitową? Praktyczny poradnik

Fugowanie kostki granitowej to ostatni z etapów jej układania. Jest ono bardzo ważne, ponieważ od tego, jak zostanie wykonane, w dużej mierze zależy trwałość całego podłoża. Zastanawiasz się czym zasypać kostkę granitową? Słyszałeś o różnych metodach np. z wykorzystaniem fugi żywicznej? Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat i które z materiałów są najlepsze.

Spis Treści:

 1. Czym fugować kostkę granitową?
 2. Jaka fuga do kostki granitowej będzie najlepsza?
 3. Na co zwrócić uwagę przy wyborze materiału do fugowania kostki?
 4. Kostka granitowa – czym wypełnić szczeliny szybko i tanio?
czym fugować kostkę granitową

Czym fugować kostkę granitową?

Fuga zastosowana pomiędzy poszczególnymi elementami kostki granitowej wypełnia odstępy, jakie powstają po ich ułożeniu. Prawidłowe wykonanie tej czynności przekłada się m.in. na trwałość podjazdów, deptaków czy chodników. Użycie dobrej jakości fugi wpływa także na estetykę powierzchni i pozwala utrzymać kamień w czystości.

Czym fugować kostkę granitową? To pytanie zadaje sobie wiele osób decydujących się na wykorzystanie materiałów wokół domu. Żeby wykonać spoiny, można wybrać jeden z wielu dostępnych na rynku materiałów. Wiele zależy od funduszy czy efektu, jaki chce się uzyskać. Najczęściej do fugowania używa się:

 • piasku,
 • mączki granitowej,
 • żwiru,
 • mieszanki piasku z cementem,
 • piasku polimerowego,
 • żywicy.

Jaka fuga do kostki granitowej będzie najlepsza?

Zastanawiasz się, jaka fuga do kostki granitowej polecana jest przez specjalistów? Najczęściej to fuga żywiczna, która jest dostępna w gotowych zaprawach. Mieszanka tego typu to piasek oraz spoiwo w postaci zabarwionej żywicy. Aplikacja fugi jest bardzo łatwa, wystarczy posłużyć się wodą oraz ściągaczką, aby dokładnie ją rozprowadzić. Rozwiązanie to, choć nie należy do najtańszych, ma wiele zalet. Przede wszystkim jest trwałe i nie wypłukuje się podczas mycia kostki pod dużym ciśnieniem. Fuga żywiczna jest także odporna na działanie promieni słonecznych, nie pęka oraz nie kruszy się. Co ważne, nie brudzi kostki podczas procesu aplikacji.

Drugim popularnym wyborem fugi do kostki granitowej jest suchy beton, czyli mieszanka piasku z cementem. Aplikacja fugi tego typu wymaga doświadczenia, aby podczas prac nie zabrudzić kostki. Wypełnienie miejsc między poszczególnymi elementami jest dość łatwe. Najtrudniejszy etap to zwilżanie fugi. W momencie kontaktu z wodą ta zaczyna się wiązać. Konieczne jest zachowanie ostrożności, aby nie dodać zbyt dużo wody – wówczas mieszanka mogłaby wpłynąć na kostkę.

jaka fuga do kostki granitowej

Na co zwrócić uwagę przy wyborze materiału do fugowania kostki?

Przy wyborze materiału do fugowania kostki granitowe warto zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. Są to głównie właściwości materiałów służących do wykonania spoin. Wśród najważniejszych wymienia się:

 • kolor i wygląd – materiał do fugowania powinien pasować do koloru kostki,
 • właściwości fizyczne – fuga powinna być trwała i odporna na warunki atmosferyczne,
 • przystosowanie do konkretnego rodzaju kostki – ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku elementów o różnej fakturze.

Kostka granitowa – czym wypełnić szczeliny szybko i tanio?

Piasek jest materiałem niezwykle uniwersalnym, co bezpośrednio wpływa na fakt, że od lat jest on chętnie wykorzystywany w budownictwie. Zastanawiając się, czym zasypać kostkę granitową, warto sięgnąć właśnie po ten surowiec. Do wykonania spoin stosuje się piasek płukany. To bardzo ważne, ponieważ dzięki temu uzyskuje się doskonałą przepuszczalność wody i unika sytuacji, w której na danym terenie powstawałyby jej zastoje. Spoinowanie szczelin piaskiem wykonuje się tuż po ułożeniu kostki. Warto jednak pamiętać o tym, aby kontrolować jego stan i objętość, a w razie konieczności uzupełniać materiał w szczelinach raz na rok lub dwa lata. Dzięki temu można uniknąć przemieszczania się poszczególnych elementów.

Sprawdź również: czym nabłyszczyć granit

Share on facebook
Facebook

Ostatnie Wpisy