Blog
Sprawdź, jak usunąć rdzę z granitu

Jak usunąć rdzę z granitu? Poradnik

Granit jako skała magmowa zbudowana jest z wielu minerałów oraz pierwiastków. Zawierają one duże ilości żelaza, co sprawia, że z czasem na powierzchni materiału mogą pojawić się mało estetyczne rdzawe plamy. Jak z nimi walczyć? W tym artykule przyjrzymy się dokładnie temu zagadnieniu. Dowiesz się, czym usunąć rdzę z granitu oraz jak to zrobić bezpiecznie, by nie uszkodzić powierzchni. Zapraszamy do lektury naszego poradnika!
Spis treści

Rdza na granicie – czy na pewno?

Zanim przejdziemy do najważniejszego zagadnienia tego artykułu, musimy wyjaśnić jedną, bardzo ważną kwestię. Nie każda żółto-rudawa plama na powierzchni to rdza. Bardzo często, szczególnie na jasnoszarym granicie, pojawiają się wykwity we wspomnianych wcześniej kolorach. To nie jest jednak rdza. Korozja na granicie ma typowo rudy kolor bez żadnych żółtych czy brązowych zabarwień. Pojawienie się rdzy ma miejsce, gdy tlenki żelaza reagują pod wpływem wilgoci. Z kolei plamy rudawo-żółte to z kolei efekt obecności tlenków glinu, które znajdują się w skamielinie. Rozróżnienie tych aktywności często nie jest proste, jednak warto mieć tę wiedzę.

Czym usunąć rdzę z granitu?

Czyszczenie granitu z rdzy wymaga wykorzystania odpowiednich środków. Obecnie na rynku możesz znaleźć wiele preparatów, jednak musisz wybrać środek z dobrym składem. Dzięki temu unikniesz wyrządzenia dodatkowych szkód na kamieniu. Do usuwania rdzy z granitu często stosuje się preparaty odrdzewiające, znane jako odrdzewiacze. Na rynku dostępne są różne produkty tego typu, ale nie wszystkie nadają się do kamienia naturalnego, takiego jak granit.

Większość preparatów odrdzewiających bazuje na kwasach, które mogą poważnie uszkodzić granit. Kwasy solne, siarkowe czy fosforowe mogą powodować przebarwienia lub odbarwienia przyciemniając materiał. Wymienione środki poradzą sobie z wykwitami wapiennymi, jednak kompletnie nie nadają się do rdzy. Efekt ich użycia w przypadku korozji może przynieść skutek odwrotny do zamierzonego. Kwasy spowodują rozluźnienie związków metali, a tym samym przyśpieszenie procesu rdzewienia.

Najlepszym sposobem jest usuwanie rdzy z granitu przy pomocy kwasu mrówkowego lub chlorowodorowego. Preparaty na ich bazie są najbezpieczniejsze dla kamienia, ponieważ nie wpływają negatywnie na strukturę minerałów w granicie. Przed zakupem upewnij się, że produkt posiada właściwości penetrujące. Dzięki temu wniknie głęboko w kamień i zabezpieczy go przed ponownym pojawieniem się plam.

Z naszego poprzedniego wpisu dowiesz się również, czym myć pomnik z granitu, aby go nie uszkodzić!

Jak usunąć rdzę z granitu?

Przygotuj preparat, dużą ilość wody, szczotkę oraz rękawiczki gumowe. Czyszczenie kamienia z rdzy rozpocznij od dokładnego oczyszczenia płyty granitowej. Nałóż preparat i odczekaj 15-20 minut. W tym czasie środek wniknie w materiał i zajdzie reakcja. Po odczekaniu spłukaj dokładnie powierzchnię i umyj ją szczotką. Granit jest bardzo wytrzymałym kamieniem, w związku z czym nie musisz się obawiać jego uszkodzenia podczas szorowania. Zazwyczaj większość przebarwień schodzi za pierwszym razem, jednak w razie potrzeby możesz powtórzyć cały proces, aż do osiągnięcia pożądanego efektu. Po umyciu szczotką jeszcze raz dokładnie spłukaj powierzchnię. Możesz ją również zabezpieczyć impregnatem do granitu. Nałóż go jednak w momencie, w którym powierzchnia będzie całkowicie sucha.

Zadbaj o powierzchnię granitu

Usuwanie rdzy z granitu może być skuteczne, ale należy wybierać odpowiednie preparaty, aby uniknąć uszkodzeń powierzchni kamienia. Środki oparte na kwasie mrówkowym i chlorowodorowym są przede wszystkim bezpieczne oraz skuteczne w walce z przebarwieniami. Po przeczytaniu tego poradnika wiesz już, jak zadbać o ten kamień. Teraz nadszedł czas, aby wykorzystać wiedzę w praktyce. Powodzenia!

Share on facebook
Facebook

Ostatnie Wpisy