Rodzaje i zastosowanie płyt granitowych

Rodzajów płyt granitowych jest sporo. Różnice pomiędzy nimi przejawiają się przede wszystkim w kolorystyce naturalnego surowca, ale także w formie wykończenia oraz typie obróbki krawędzi. Bez większej trudności można zatem wybrać materiał, który idealnie sprawdzi się w danym miejscu – na tarasie, chodniku, posadzce czy parapecie. Zakres zastosowań płyt granitowych jest bowiem bardzo szeroki. Sprawdź, jakie elementy warto wybierać i dlaczego.

Spis treści

Płyty granitowe – rodzaje

Takie elementy można kupić w wielu różnych wariantach. Ich podział dotyczy między innymi kolorystyki, sposobu wykończenia, ale także miejsca, w którym pozyskiwany jest surowiec. Płyty granitowe powstają ze skał, które są wydobywane w Polsce (przede wszystkim w Sudetach Zachodnich), ale sporą popularnością cieszy się także granit sprowadzany z Chin.

Jeśli chodzi o rodzaje płyt granitowych uwzględniające zróżnicowaną kolorystykę, to tutaj wybór jest niemal nieograniczony. Omawiany materiał występuje niemal we wszystkich odcieniach – od śnieżnobiałego, przez zielenie, czerwienie, fiolety, po głęboką czerń. Oprócz barwy można wybrać także wzór, czyli charakterystyczne użyłkowanie danego elementu. Warto podkreślić, że granit jest materiałem naturalnym – dlatego każdy jego fragment jest niepowtarzalny.
Jakie są rodzaje płyt granitowych ze względu na obróbkę? Tutaj też użytkownik ma dość szeroki wybór. Najczęściej wybieranymi formami wykończenia są:
 • płomieniowanie,
 • szlifowanie,
 • piaskowanie,
 • groszkowanie,
 • polerowanie.
Każda z nich nadaje surowcowi nieco inną fakturę – od idealnie gładkiej, po matową czy chropowatą. Warto dobierać rodzaj płyt granitowych do zastosowania. Przykładowo, na parapety czy blaty można wybrać elementy polerowane, natomiast posadzki czy chodniki powinny mieć takie wykończenie, by nie powodowały ślizgania się podczas chodzenia po nich.
Płyty granitowe mogą różnić się od siebie także sposobem obrobienia krawędzi. Mogą być fazowane, zaokrąglone lub ostro zakończone. Wszystko zależy od indywidualnych upodobań klienta i miejsca zastosowania danego elementu.
Jeśli zatem planujesz stworzenie wykończenia z omawianego materiału, duży wybór rodzajów płyt granitowych pozwoli Ci na stworzenie dokładnie takiej aranżacji, jakiej oczekujesz.
zastosowanie płyt granitowych

Płyty granitowe – zastosowanie

Zastanawiasz się, jakie zastosowanie mają płyty granitowe? Ten materiał można wykorzystać do wielu różnych celów. Pozwalają na to jego właściwości – twardość, odporność na wilgoć, mróz, a także uszkodzenia mechaniczne. Granit nie ma tendencji do odpryskiwania czy rysowania się, a także, w przeciwieństwie do marmuru, nie chłonie wody i nie pęcznieje.
To sprawia, że zastosowanie płyt granitowych jest bardzo szerokie. Można układać je we wnętrzach i na zewnątrz, także w miejscach narażonych na opady atmosferyczne czy zaleganie śniegu. W domach i mieszkaniach z kolei z powodzeniem można wykładać nim posadzki, ponieważ jej odporny na ścieranie się w wyniku chodzenia.
Szerokie możliwości zastosowania płyt granitowych sprawiają, że ten materiał zyskuje coraz większość popularność. Choć dawniej kojarzył się przede wszystkim z płytami nagrobnymi czy posadzkami, obecnie można spotkać go niemal w każdym pomieszczeniu domu – także w salonach i łazienkach.
Wśród najbardziej popularnych zastosowań płyt granitowych można zatem wskazać:
 • chodniki,
 • schody,
 • tarasy,
 • posadzki,
 • parapety,
 • kominki,
 • ściany wewnętrzne i zewnętrzne,
 • nagrobki.
Jak widać, granit można stosować w wielu miejscach. Ostatnio sporym zainteresowaniem cieszą się także mniej oczywiste funkcje płyt granitowych. Występują one na przykład w roli okładzin ściennych czy elementów wykończenia łazienek.
Niezależnie jednak od tego, jakie zastosowanie płyt granitowych Cię interesuje, wybierając ten materiał, masz pewność, że posłuży Ci przez wiele lat. Jest bardzo wytrzymały i odporny na eksploatację, nawet w miejscach bardzo na nią narażonych, takich jak chodniki czy schody.