Blog
porysowana kostka brukowa co zrobić

Co zrobić z porysowaną kostką brukową? 

Kostka brukowa to materiał niezwykle chętnie wybierany do wykładania wielu przestrzeni, zarówno prywatnych, jak i publicznych. Jest stosunkowo tania, łatwo dostępna, a przy tym bardzo wytrzymała i odporna na degradację. Niestety nawet tak solidny produkt może ulec uszkodzeniom, najczęściej w wyniku działania mechanicznego. Co zrobić z porysowaną kostką brukową? Czy jej wymiana to jedyne rozwiązanie? Sprawdź.

 

Spis Treści:

 1. Jak uniknąć rys na kostce brukowej?
 2. Jak czyścić kostkę brukową, aby uniknąć rys?
 3. Porysowana kostka brukowa – co zrobić?

 

Jak uniknąć rys na kostce brukowej?

Rysy na kostce brukowej to spory kłopot, ponieważ ich usunięcie nie należy do łatwych zadań. W skrajnych przypadkach uszkodzone elementy trzeba wymienić, ponieważ nałożenie specjalnego preparatu może nie być skuteczne. Jak zwykle polecaną metodą w walce z zarysowaniami jest ich unikanie. Jak to robić?

Przede wszystkim trzeba pamiętać o dobraniu grubości elementów do konkretnego przeznaczenia. Na chodnikach i ścieżkach warstwa kostki granitowej lub innej może być cienka, natomiast na parkingach i drogach dojazdowych powinna być już znacznie grubsza. Warto zwracać na to uwagę, bo nadmierne obciążenie bruku może powodować nieestetyczne rysy i pęknięcia.

Kolejną kwestią jest unikanie potencjalnych zagrożeń, takich jak działanie ostrych przedmiotów. Należy między innymi unikać agresywnego usuwania śniegu i lodu z powierzchni pokrytej kostką, ponieważ może ją to uszkodzić.

 

co zrobić z porysowaną kostką brukową

 

Jak czyścić kostkę brukową, aby uniknąć rys?

To także ważna kwestia w kontekście dbania o powierzchnie wyłożone kostką. Choć omawiany materiał jest solidny i wytrzymały, nieprawidłowa pielęgnacja może mu poważnie zaszkodzić. Podczas czyszczenia należy unikać używania ostro zakończonych narzędzi. Bruku nie powinno się nimi uderzać ani po nim przesuwać, na przykład chcąc usunąć zaschnięte błoto.

Jak czyścić kostkę brukową, aby uniknąć rys? Najlepiej zacząć od spłukania jej wodą, aby usunąć doraźne zabrudzenia, takie jak kurz, piasek i błoto. Można również stosować do tego celu specjalistyczne preparaty czyszczące lub po prostu wodę z popularnym detergentem (płynem do mycia naczyń lub do mycia podłóg). O czym jeszcze warto pamiętać?

Aby kostka brukowa pozostała jak najdłużej w dobrym stanie, trzeba:

  • usuwać ze szczelin mech i chwasty,

  • regularnie ją zamiatać,

  • stosować impregnaty,

  • uzupełniać spoiwo, jeśli jest taka potrzeba.

Wszystkie te zabiegi sprawią, że ryzyko powstawania na bruku rys i pęknięć zostanie zminimalizowane.

Porysowana kostka brukowa – co zrobić?

Może się zdarzyć, że nieprawidłowości odkryjesz od razu po otwarciu opakowania, w którym dotarła do Ciebie porysowana kostka brukowa. Co zrobić w takiej sytuacji? Na szczęście możesz oddać ją na zasadzie reklamacji. Sprzedawca jest zobowiązany przyjąć wadliwy towar i zwrócić Ci koszty (także transportu).

Znacznie częściej jednak rysy powstają podczas eksploatacji i reklamowanie takiego produktu nie wchodzi w grę. Jak je usunąć? Jeśli nie są bardzo głębokie i rozległe, możesz skorzystać ze specjalnych preparatów, które służą właśnie do konserwacji kostki. Takie produkty znajdziesz w specjalistycznych sklepach.

Czasami jednak uszkodzenia są zbyt poważne i żadne środki nie są w stanie ich usunąć. W takiej sytuacji pozostaje Ci wymienić nieestetyczny fragment powierzchni. Na szczęście szeroki wybór kostki brukowej w wielu kształtach i kolorach pozwala na idealne dopasowanie elementów do pozostałych – nieuszkodzonych.

Cena kostki brukowej oraz możliwość kupienia jej praktycznie w dowolnej ilości także sprzyja wymianie poszczególnych fragmentów, jeśli zachodzi taka potrzeba. Znacznie lepiej jednak unikać takiej konieczności, dbając o powierzchnie brukowane i nie dopuszczając do ich degradacji.

 

Share on facebook
Facebook

Ostatnie Wpisy