Blog

Granit w ogrodzie. 6 pomysłów na jego zastosowanie

Granit to materiał estetyczny, trwały i uniwersalny. Sprawdza się zarówno jako element wyposażenia wnętrz, jak i dodatek do aranżacji ogrodu. Poznaj najciekawsze zastosowania granitowych wyrobów na świeżym powietrzu.

Spis Treści:

  1. Ścieżki z granitu
  2. Granitowe dekoracje
  3. Ogrodzenia z granitu
  4. Granit do budowy skalniaków
  5. Tarasy wyłożone granitem
  6. Granitowe schody

Ścieżki z granitu

Ciekawą propozycją są śnieżki wykonane z kostki granitowej. Materiał ten jest na tyle trwały, że z jego użyciem można przygotować także podjazdy, na których będą stać samochody. Kostka granitowa ma to do siebie, że każdy element ma unikatową kolorystykę. Pozwala to na stworzenie nawierzchni, która prezentuje się elegancko, a zarazem naturalnie.

Powierzchnie z kostki granitowej mogą być układane na wiele różnych sposobów. Wśród tych najpopularniejszych można wyróżnić wiązanie prostokątne i jodełkowe oraz plecionka. Metoda układania kostki wpływa na uzyskany efekt.

Dużą popularnością cieszą się też ścieżki granitowe, w których pomiędzy kamieniami pojawia się trawa. Taki sposób układania kostki sprawdza się doskonale w nowoczesnych, a zarazem naturalnych ogrodach. Trzeba jednak pamiętać, że aby ścieżka prezentowała się estetycznie, konieczne jest regularne przycinanie trawy.

Granitowe dekoracje

Z granitu można przygotować też różnego rodzaju dekoracje do ogrodu. Z kamienia tego typu powstają donice, figurki, rzeźby, a nawet meble. Kamień jest też materiałem powszechnie wykorzystywanym do budowy konstrukcji, przez które przepływa woda. Powstają z niego np. dekoracje oczek wodnych czy fontanny.

Granit pozwala na dość łatwą obróbkę, dlatego bez problemu można stworzyć z niego nawet bardzo skomplikowane dekoracje. Z tego rodzaju kamienia powstają figury przypominające ludzi, zwierzęta czy geometryczne formy. Takie rzeźby komponują się doskonale z idealnie przyciętymi żywopłotami i rabatami pełnymi kwiatów.

Ogrodzenia z granitu

Granit jest wykorzystywany również do produkcji ogrodzeń. Powstają z niego zarówno całe konstrukcje, jak i tylko ich elementy. Materiał ten komponuje się doskonale z metalem, tworząc bardzo elegancki efekt. Granit pozwala na stworzenie stabilnego zabezpieczenia nie tylko przed wzrokiem innych osób, lecz także dźwiękiem z ulicy.

W ogrodach często buduje się też niskie murki. Pozwalają na wykończenie dolnych części skarp lub odgrodzenie rabat od reszty terenu. To dobry wybór w przypadku większych działek, które wymagają odpowiedniego zaaranżowania. Murki można przygotować zarówno z dużych bloków granitu, jak i mniejszych, odłupanych elementów ułożonych jeden na drugim.

Granit do budowy skalniaków

Większe bryły o nieregularnych kształtach mogą być wykorzystane również do budowy skalniaków. Komponują się świetnie z pnącą roślinnością czy ozdobnymi trawami. Zastosowanie takich kamieni pozwala zapobiec osypywaniu się gruntu podczas opadów deszczu, wpływając bezpośrednio na trwałość usypanej skarpy.

Tarasy wyłożone granitem

Granit prezentuje się doskonale nie tylko na ścieżkach. Z płyt wykonanych z tego kamienia można stworzyć estetyczną powierzchnię tarasu lub balkonu. To idealny wybór do eleganckich nieruchomości. Płyty granitowe pasują doskonale zarówno do obiektów nowoczesnych, jak i klasycznych. Warto pamiętać, że występuje on w dziesiątkach odcieni, co pozwala na dobranie odpowiedniego koloru do stylistyki danego budynku.

Granitowe schody

Ciekawym rozwiązaniem są też schody z granitu. Mogą być to konstrukcje prowadzące do wejścia do budynku, a także niewielkie stopnie pozwalające na zejście z tarasu lub skarpy. Granitowe schody często są naturalnym przejściem pomiędzy kolejnymi poziomami ścieżki. Pasują doskonale do płyt lub kostki wykonanej z tego samego materiału.

Share on facebook
Facebook

Ostatnie Wpisy