Jakie zastosowania mają oporniki granitowe?

Granit jest materiałem niezwykle twardym, odpornym na uderzenia i ścieranie. Nie wchłania ani nie przepuszcza wody. Dzięki temu nie pęka, kiedy nadchodzą mrozy. Zdaje się być materiałem wręcz stworzonym do stosowania w naszych szerokościach geograficznych. Dlatego też powszechnie spotykamy wykonane z niego kostki brukowe, płyty chodnikowe, krawężniki… A jakie zastosowania mają oporniki granitowe?

Spis treści

Oporniki granitowe - ponadczasowa elegancja

Zanim przejdziemy do omówienia zastosowania oporników z granitu, trzeba podkreślić także, że jest to materiał ponadczasowy, który nigdy się nie starzeje i nie wychodzi z mody. Duża w tym zasługa jego kolejnej cechy, a mianowicie odporności na starzenie. Granit z zasady dzielnie znosi oddziaływanie czynników zewnętrznych, takich jak promienie słoneczne, opady czy wahania temperatur. To wszystko pozwala na zastosowanie oporników granitowych w miejscach, gdzie dużą uwagę przykłada się do wyglądu wszystkich elementów przestrzeni. Będą to zatem zabytkowe centra miast, otoczenie pałaców i innych budynków reprezentacyjnych, a także alejki parkowe. Na wyglądzie oczywiście zalety oporników granatowych się nie kończą.

Zastosowanie oporników z granitu przy budowie dróg

Oporniki granitowe, podobnie jak krawężniki, zazwyczaj mają kształt prostych, podłużnych prostopadłościanów, ale dostępne są również modele w kształcie łuku, przydatne, chociażby na zakrętach, skrzyżowaniach czy do obramowania innych elementów architektonicznych o obłych kształtach. Jeśli chodzi o oporniki granitowe zastosowanie tego elementu konstrukcyjnego również jest podobne, jak w przypadku krawężników. Spełniają rolę obramowania ścieżek, parkingów czy ulic. Są doceniane za swoją chropowatą powierzchnię, która chroni pieszych przed upadkiem, a pojazdy przed wpadnięciem w poślizg. Wysoka wytrzymałość na mróz oraz na nacisk o masie wielu ton tłumaczy szerokie zastosowanie oporników granitowych w budownictwie drogowym, w tym także przy budowie autostrad i wiaduktów. Oporniki z granitu zastosowanie znajdują również w miejscach styku różnego rodzaju powierzchni, np. kostki granitowej z asfaltem. Służą wówczas za praktyczny i estetyczny element architektoniczny.

oporniki granitowe zastosowanie

Uzasadniona popularność

W ramach uzupełnienia odpowiedzi na tytułowe pytanie, jakie zastosowania mają oporniki granitowe, trzeba wspomnieć, że przy budowie chodnika są wręcz niezastąpione. Trzymają w ryzach trotuar wykonany z płyt lub z kostki brukowej, zapobiegając rozsuwaniu się tych elementów na boki. A jakie zastosowanie mają oporniki z granitu poza budownictwem drogowym? Z powodzeniem trafiają także do ogrodów i na skwery, gdzie stanowią niezwykle estetyczną granicę np. pomiędzy obszarem trawnika a rabatą kwiatową.
Oporniki z granitu zastosowanie znajdują zarówno w inwestycjach realizowanych ze środków prywatnych, jak i z budżetów samorządowych czy państwowych. Są chętnie wybierane pomimo istnienia tańszych alternatyw, jak choćby oporniki wykonane z betonu. Inwestorzy doceniają jednak trwałość, jaką zapewnia granit. Bez wątpienia oporniki z granitu to gwarancja długiej i bezproblemowej eksploatacji powierzchni, w każdych warunkach atmosferycznych i nawet przy bardzo dużym natężeniu ruchu, bez konieczności wykonywania uciążliwych i kosztownych remontów.

Jakie zastosowanie mają oporniki z granitu - podsumowanie

W ramach podsumowania należy raz jeszcze podkreślić, iż oporniki z granitu doskonale łączą w sobie walory estetyczne i użytkowe. Wzbogacają przestrzeń, czyniąc ją nie tylko elegancką i ponadczasową, ale również przyjazną dla użytkowników oraz bezproblemową w utrzymaniu dla zarządcy. Zastosowanie oporników z granitu to bez wątpienia dobry wybór. Wiedzą o tym i architekci, i wykonawcy, dlatego tak często rekomendują inwestorom sięgnięcie właśnie po ten sprawdzony surowiec. Mamy nadzieję, że lektura tego tekstu dostarczyła Czytelnikom niezbędnych informacji na temat tego, jakie zastosowanie mają oporniki z granitu.