Blog
kostka granitowa wady i zalety

Jakie są największe wady i zalety kostki granitowej?

Kostka granitowa jest bardzo często spotykana na podjazdach, przydomowych parkingach, chodnikach czy ścieżkach ogrodowych. Jest materiałem, który cieszy się uznaniem inwestorów i nie traci na popularności. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim ze względu na liczne zalety kostki granitowej. Czy zatem warto się na nią zdecydować? A może ten materiał ma ukryte wady, o których warto wiedzieć przed zakupem?

Spis treści

Jakie są zalety kostki granitowej?

Do zalet kostki granitowej warto przede wszystkim zaliczyć jej cechy fizyczne i estetyczne. To właśnie ze względu na nie jest uznawana za materiał pod wieloma aspektami lepszy niż kostka brukowa. Choć granit jest nieco droższy od bruku, co niewątpliwie może stanowić wadę dla inwestora, to jednak korzyści z jego stosowania uzasadniają nieco wyższą cenę.
Zaletą kostki granitowej jest przede wszystkim jej wysoka odporność na:
  • uszkodzenia mechaniczne,
  • mróz,
  • częste zmiany temperatury,
  • promienie UV,
  • wilgoć.

Tak duża wytrzymałość na czynniki zewnętrzne sprawia, że kostka granitowa nie traci ani swojego kształtu, ani odcienia. Jest to szczególnie ważne w miejscach, w których liczy się nienaganna prezencja, na przykład przed wejściem do domu czy na schodach. A zatem kolejną zaletą kostki granitowej jest jej atrakcyjny wygląd, który nie przemija z czasem.

W kwestii walorów estetycznych nie sposób także nie wspomnieć o neutralnym charakterze granitu, który doskonale wpisuje się w wiele aranżacji. Kostka granitowa jest materiałem organicznym, tworzonym z granitu naturalnie występującego w przyrodzie. Dzięki temu materiał ten świetnie komponuje się zarówno z zielenią ogrodową, jak i z bardziej reprezentacyjnymi fragmentami posesji – podjazdami, placami czy chodnikami.
wady i zalety kostki granitowej
Kolejnym atutem stosowania tego surowca jest możliwość wybrania granitu o niemal dowolnym wybarwieniu. Bez trudu można więc stworzyć taką aranżację, jakiej się oczekuje. Kolor elementów można dobrać do odcienia elewacji, dachu czy ogrodzenia – wszystko zależy od wizji inwestora. A zatem kwestie wizualne to kolejna zaleta kostki granitowej, co przysparza jej szerokie grono zwolenników.
Czy zatem istnieją wady kostki granitowej? Z pewnością niektórzy stwierdzą, że tak. Wiele zależy od oczekiwań konkretnego inwestora. Wspomniana wyżej cena nie należy do najniższych, jeśli więc szukasz budżetowego rozwiązania na podjazd czy chodnik, warto wybrać inny materiał.

Wady kostki granitowej

Oprócz wspomnianego wyżej kosztu wykonania pokrycia z kostki granitowej, który jest nieco wyższy niż w przypadku elementów betonowych, warto również zwrócić uwagę na kwestie związane z pracami brukarskimi. Kostka z granitu jest dostępna w różnych frakcjach, zwykle jednak ma formę niewielkich sześcianów.

To sprawia, że w niektórych miejscach jej układanie może być trudne lub efekt nie będzie zgodny z oczekiwanym. Chodzi przede wszystkim o przestrzenie o nieregularnych formach – łukowatych, z licznymi zakrętami czy nietypowymi fragmentami.

Takiemu zadaniu lepiej może sprostać kostka brukowa, która jest dostępna w wielu różnych kształtach, także bardzo specyficznych, na przykład małych kawałkach służących do wykańczania ostrych łuków. Wadą kostki granitowej jest zatem to, że o ile doskonale prezentuje się na dużych przestrzeniach, na tych mniejszych i nieregularnych może być trudno ją ułożyć w estetyczny sposób.

Zalety i wady kostki granitowej – czy zatem warto?

Odpowiedź brzmi – zdecydowanie tak. Wyjątkiem, w którym lepiej skorzystać z innego materiału, jest sytuacja, gdy zależy Ci na jak najniższym koszcie wykończenia powierzchni (na przykład urządzasz spory parking, w którego przypadku walory estetyczne są na dalszym planie). Wtedy lepiej postawić na kostkę brukową – tańszą i uniwersalną.

Wadą kostki granitowej jest także trudność zaaranżowania z jej pomocą nieregularnych lub bardzo niewielkich przestrzeni. Nie jest to jednak regułą, dlatego jeśli masz wątpliwości, warto skonsultować się ze specjalistą.
Share on facebook
Facebook

Ostatnie Wpisy