Jak ułożyć krawężnik z kostki granitowej?

Materiałów, które mogą posłużyć do stworzenia estetycznego krawężnika, jest bardzo wiele. To jednak granit stanowi jeden z najpopularniejszych surowców do tworzenia obrzeży ogrodowych. Wynika to z jego wielu zalet, a także z szerokich możliwości aranżacyjnych. Kamień ten występuje w różnych kolorach i kształtach, dlatego można za jego pomocą uzyskać obrzeże o takim wyglądzie, jakiego się oczekuje. Jak układać krawężniki granitowe, by były funkcjonalne i estetyczne?

Spis Treści

Układanie krawężników granitowych – dlaczego warto?

Czy układanie krawężników granitowych w ogrodzie to rzeczywiście dobry pomysł? Wiele przemawia za tym, że tak. Przede wszystkim granit wypada bardzo korzystnie w porównaniu z innymi materiałami, takimi jak drewno czy beton. Zwykle nie są one albo wystarczająco estetyczne, albo odporne na działanie czynników atmosferycznych. Granit natomiast gwarantuje wytrzymałość na wilgoć, skrajne temperatury i erozję biologiczną, a przy tym prezentuje się bardzo okazale.

Krawężniki granitowe są szczególnie polecane do ogrodów, ponieważ bardzo dobrze komponują się z roślinnością. Kostka wykonana z tego materiału ma nieregularne kształty, dzięki czemu idealnie wpisuje się w ogrodowe aranżacje, dając wrażenie uporządkowanej, ale wciąż naturalnej przestrzeni.

Choć niektórzy postrzegają nieregularną formę kostek z granitu jako wadę, warto zwrócić uwagę na to, że taki kształt może stanowić również dużą zaletę. Przede wszystkim układanie krawężników granitowych pozwala zachować wspomniany wcześniej naturalny wygląd przestrzeni. Poza tym nierówne krawędzie sprawiają, że tworzenie obrzeży jest znacznie szybsze i łatwiejsze niż w przypadku kostki betonowej w kształcie idealnie foremnych sześcianów.

Jak ułożyć krawężnik z kostki granitowej – od czego zacząć?

Jeśli zastanawiasz się, jak układać krawężniki z kostki granitowej, by uzyskać dokładnie taki efekt, jakiego oczekujesz, zacznij od wyboru metody ich zamocowania oraz dobrania ilości kostek i ich ustawienia względem siebie.

Istnieje kilka najpopularniejszych sposobów układania krawężników granitowych. Można to robić:

  • jednorzędowo,
  • dwurzędowo,
  • na zaprawie z wypełnieniem szczelin
  • na suchej mieszance piasku z cementem.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie: jak ułożyć krawężnik z kostki granitowej w idealny sposób, ponieważ każda z wymienionych metod dobrze sprawdzi się w konkretnych przypadkach. Wiele zależy od Twoich oczekiwań estetycznych. Jeśli zależy Ci naturalności, zrezygnuj z wypełniania szczelin między kostkami zaprawą, a postaw na suchą mieszankę cementową. Jeśli natomiast liczy się dla Ciebie wytrzymałość i trwałość, użycie zaprawy będzie dobrym rozwiązaniem.

Jak układać krawężniki z kostki granitowej krok po kroku?

Jeśli wybierzesz wersję bez stosowania zaprawy, praca będzie nieco łatwiejsza i możesz ją wykonać szybciej. Podczas planowania układania krawężnika granitowego na płaskim podłożu, ten sposób powinien dobrze się sprawdzić.

Pierwszym krokiem jest wykopanie płytkiego rowka, w którym zostaną umieszczone kostki. Warto przy tym wspomóc się naciągniętym sznurkiem, który wyznaczy przebieg przyszłego obrzeża oraz pomoże ustalić głębokość rowka (zwykle jest to około 20 cm). Dno wykopu należy wysypać niewielką warstwą tłucznia, a na niej umieścić mieszankę piasku i cementu. Poleca się zastosowanie proporcji materiałów w stosunku 1:1. Miejsce pracy jest gotowe do rozpoczęcia układania krawężnika granitowego.

Kostki granitowe nie mają kształtu idealnych sześcianów, dlatego warto układać je najbardziej płaską krawędzią w jedną stronę, zwykle tą, od której będą najlepiej widoczne. Po kolei należy umieszczać je w przygotowanym rowku i dobijać gumowym młotkiem, aby uzyskać podobną wysokość każdego elementu. W razie potrzeby można podsypać je użytą wcześniej mieszanką piasku i cementu. Ostatnim etapem prac jest wyrównanie terenu ziemią i spłukanie krawężnika sporą ilością wody, która umożliwi wiązanie cementu i sprawi, że konstrukcja będzie stabilna.