Płytki granitowe należą do niezwykle uniwersalnych materiałów wykończeniowych. Sprawdzą się we wnętrzu – w formie posadzki, blatu kuchennego czy okładziny ścian, jak również na zewnątrz – mogą stanowić gustowną podłogę na tarasie czy obłożenie schodów wejściowych. To, czy płytki będą dobrze i długo Ci służyć, zależy przede wszystkim od wyboru odpowiednich produktów oraz ich właściwego montażu. Dowiedz się, jak układać płytki granitowe, by zyskać stylową i funkcjonalną ozdobę domu.
Spis Treści:
Dobór odpowiednich płytek do przeznaczenia
Nawet najlepiej ułożone płytki granitowe nie będą spełniać swojej funkcji, jeśli zostaną źle dobrane do swojego przeznaczenia. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę to, gdzie ten materiał wykończeniowy ma się znaleźć. Układanie płytek granitowych przeznaczonych do użytku wewnątrz, na przykład na tarasie, nie jest dobrym pomysłem. Poszczególne produkty różnią się parametrami, takimi jak grubość, odporność na niskie temperatury czy faktura. W przypadku zastosowań zewnętrznych ta ostatnia cecha ma kluczowe znaczenie. Źle dobrane płytki granitowe będą śliskie, a upadek ze schodów czy poślizgnięcie się na mokrej podłodze tarasu mogą być dotkliwe w skutkach.
Zawsze dokładnie sprawdzaj oznaczenia, które na poszczególnych produktach zamieścił ich wytwórca. Właściwy dobór modelu do danego zastosowania to pierwszy krok do sukcesu. Kolejnym jest wiedza na temat tego, jak układać granitowe płytki i jakie kleje do nich dobierać.
Dobór kleju do układania płytek granitowych
Jednym z podstawowych zadań podczas układania płytek granitowych jest dobranie odpowiedniego kleju i jego właściwa aplikacja. Tutaj również należy wziąć pod uwagę to, czy elementy zostaną zamontowane wewnątrz budynku, czy na zewnątrz. Jeśli zastanawiasz się, jak układać płytki granitowe we wnętrzu, najlepiej zastosuj nakładanie kleju metodą grzebieniową i punktową. Dzięki temu preparat zostanie zaaplikowany równomiernie na każdym elemencie, a płytki będą trzymały się podłoża bardzo solidnie. Nakładanie kleju grzebieniem można stosować zarówno na podłogi, jak i na ściany. Na powierzchniach pionowych należy jednak dodatkowo użyć krzyżyków dystansowych, aby wszystkie przestrzenie między płytkami granitowymi (fugi) były równe i estetyczne.
Nieco inaczej wygląda układanie płytek granitowych na zewnątrz. W tym przypadku stosuje się specjalne mrozoodporne kleje. Charakteryzują się one wysoką elastycznością, dzięki czemu materiał wykończeniowy, który zmienia swoją objętość pod wpływem temperatury, nie będzie pękał. Fachowcy są również zgodni co do tego, jak układać granitowe płytki w miejscach narażonych na mróz – klej należy nakładać w sposób ciągły, czyli cały spód płytki musi zostać nim pokryty. Taka metoda aplikacji zabezpiecza przed przenikaniem wody pod posadzkę. Z naszego bloga dowiesz się też,jak czyścić granit płomieniowany.
Jak układać płytki granitowe i je zabezpieczać?
Układanie płytek granitowych zgodnie ze sztuką to nie tylko właściwy dobór produktów oraz prawidłowa aplikacja kleju. Montaż płytek przewiduje także wykonanie dodatkowych czynności, czyli fugowania i impregnacji. Nakładanie fugi nie jest obowiązkowe – można zdecydować się na ułożenie płytek granitowych bez niej, a wybór konkretnej metody przeważnie zależy od oczekiwanego efektu estetycznego. Jeśli stosujesz wypełnienie szczelin międzypłytkowych, pamiętaj o dokładnym starciu preparatu z płytek, aby uniknąć późniejszych zarysowań. Niezbędną czynnością podczas układania płytek granitowych jest natomiast zaimpregnowanie gotowej posadzki lub okładziny ściennej. W tym celu stosuje się specjalne substancje, które wnikają w głąb elementów, chroniąc je przed uszkodzeniami. Impregnację należy powtarzać przynajmniej raz do roku. Jeśli wciąż masz wątpliwości, jak układać granitowe płytki, możesz zlecić taką usługę fachowcom. Zyskasz pewność profesjonalnego wykonania i długotrwałego efektu.