Układanie kostki granitowej na podjazdach, tarasach i schodach cieszy się coraz większą popularnością. Granit jest nieco droższym, ale znacznie trwalszym odpowiednikiem tradycyjnej kostki brukowej. Aby powierzchnia wyłożona tym materiałem prezentowała się nienagannie, przede wszystkim warto dowiedzieć się, jak się układa kostkę granitową, aby uzyskać pożądany efekt. Wbrew pozorom nie jest to bardzo trudne zadanie. Przeczytaj, jak układać kostkę granitową w sposób profesjonalny i estetyczny.
Spis Treści
Układanie kostki granitowej – po pierwsze dobór materiału
Zastanawiasz się, jak układać kostkę granitową, by Twój taras, podjazd czy przydomowy chodnik prezentowały się bez zarzutu? Zacznij od stworzenia projektu i dobrania materiału. Kostka granitowa jest dostępna w różnych rozmiarach, dlatego warto na początku wybrać odpowiedni wariant produktu do planowanych prac. Weź pod uwagę, że im mniejsze elementy kupisz, tym wyższa będzie ostateczna cena Twojego projektu. Jeśli jednak planujesz układanie kostki granitowej na niewielkich powierzchniach, na przykład wąskim chodniku, zbyt duże elementy mogą nie pozwolić Ci uzyskać oczekiwanego efektu. Jak zatem zaplanować pracę i jak ułożyć kostkę granitową poprawnie?
Na wstępie warto zdecydować, jaki kolor kamienia Ci odpowiada i znaleźć dostawcę materiału, który zapewnia wybrany odcień kruszcu. Kolejną kwestią jest dobór rozmiaru elementów. Zwykle podczas planowania, przyjmuje się, że im większa powierzchnia będzie nią wykładana, tym większy rozmiar kostek można zastosować. Jeśli kwestie zaopatrzenia masz już pod kontrolą, możesz przystąpić do tworzenia szczegółowego projektu, czyli rozplanowania, w którym miejscu dany kolor i rozmiar elementów się znajdzie.
Poradnik montażu kostki granitowej
Przygotowanie terenu
Aby układanie kostki granitowej przebiegało prawidłowo, podstawową kwestią jest właściwe przygotowanie nawierzchni. Takie prace rozpoczyna się od wyznaczenia terenu, na którym kostka się znajdzie, oraz oznaczenia go, na przykład przy użyciu drutów i sznurka. W zaznaczonym obszarze wykonuje się wykop na odpowiednią głębokość. Powinna być ona uzależniona od wielkości elementów granitowych, przepuszczalności gruntu, a także od tego, jaką funkcję teren będzie pełnił.
Należy także podjąć decyzję, czy układanie kostki granitowej przewiduje wykonanie podbudowy. Jest to niezbędny etap prac, jeśli planujesz wybrukować podjazd, na którym będą parkowały ciężkie pojazdy. W przypadku tarasu czy chodnika podbudowa nie jest konieczna. Można zastąpić ją żwirem lub tłuczniem.
Obramowanie i wzór nawierzchni
Układanie kostki granitowej należy rozpocząć od wykonania obramowania. Krawężniki stawia się na podsypce cementowo-piaskowej. Aby zachować proste linie, warto pomóc sobie rozciągniętą linką, wzdłuż której elementy będą układane.
Jak ułożyć kostkę granitową, aby uzyskać zaplanowany wzór? Przede wszystkim należy stale kontrolować, czy prace idą zgodnie z planem, czyli czy zaprojektowany deseń faktycznie ukazuje się na nawierzchni. Jeśli coś jest nie tak, poprawki należy wykonywać od razu. Później nie będzie to już możliwe. Podczas wyboru dekoracyjnego wzoru, warto skupić się raczej na prostych, geometrycznych formach. Nadmiar detali może nie prezentować się tak okazale, jak w projekcie.
Jak układać kostkę granitową? Podsumowanie
Jeśli wciąż masz wątpliwości, jak układać kostkę granitową lub obawiasz się, że nie poradzisz sobie z tym zadaniem, dobrym pomysłem jest skorzystanie z usług fachowców. Specjaliści pomogą Ci już na etapie tworzenia projektu, doradzą Ci, jaki typ kostki wybrać do danych zastosowań, a także przeprowadzą każdy etap prac. Jest to szczególnie polecane rozwiązanie, jeśli powierzchnia, którą chcesz pokryć kostką, jest nierówna lub ma nietypowy kształt.