Jak i czym ciąć płyty granitowe? Poradnik

Płyty granitowe są bardzo często wykorzystywane jako element wykończeniowy we wnętrzach i na zewnątrz. Użytkownicy doceniają urodę tego naturalnego materiału, a także liczne walory praktyczne. Aby jednak elementy granitowe dobrze spełniały swoją funkcję, muszą zostać odpowiednio obrobione. Podstawowym zabiegiem jest zatem docięcie ich na pożądany wymiar. Czym ciąć płyty granitowe, by uzyskać oczekiwany efekt?

Spis treści

Płyty granitowe – gdzie się je wykorzystuje?

Płyty granitowe wykorzystuje się zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. W pierwszym zastosowaniu szczególnie istotna jest ich odporność na uszkodzenia mechaniczne, takie jak odpryskiwanie i ścieranie. W drugim natomiast docenia się je ze względu na znikomą podatność na wpływ czynników atmosferycznych. Jakie elementy można zatem wykonać z płyt granitowych?

Do najczęściej spotykanych należą:
 • blaty kuchenne,
 • posadzki (zwłaszcza z ogrzewaniem),
 • schody,
 • kominki,
 • parapety,
 • okładziny ścian.
Granit doskonale sprawdza się w każdym z tych zastosowań. Aby jednak użytkownicy mogli cieszyć się jego urodą oraz wytrzymałością przez wiele lat, elementy granitowe muszą zostać właściwie przygotowane oraz docięte na wymiar. Jak przeprowadza się cięcie płyt granitowych?

Czym ciąć płyty granitowe?

Do profesjonalnego cięcia płyty granitowej najczęściej wykorzystuje się specjalistyczny sprzęt. Mowa przede wszystkim o piłach mechanicznych o dużej mocy (zwykle 7-8 kW). Takie urządzenia mają nieco niższy moment obrotowy niż sprzęt wykorzystywany do innych zadań. Wynika to z tego, że granit jest bardzo twardym materiałem, cięcie płyty granitowej musi zatem to uwzględniać. Niższy moment obrotowy wpływa także na dłuższą żywotność narzędzi.
Jak ciąć płyty granitowe przy użyciu specjalnych pił? Przede wszystkim należy pamiętać o regularnym schładzaniu tarczy wodą. Nadmiernie rozgrzany kamień może pękać, dlatego wymaga on stałego chłodzenia podczas obróbki.
jak ciąć płyty granitowe
Kolejną metodą profesjonalnego cięcia płyt granitowych jest wykorzystanie wody z dodatkiem ścierniwa. Jest ona aplikowana za pomocą maszyny o minimalnej średnicy, dzięki czemu można uzyskać bardzo wysokie ciśnienie. Taki sposób ma liczne zalety, do których należy zaliczyć:
 • idealną precyzję cięcia,
 • brak konieczności wygładzania krawędzi po cięciu,
 • brak konieczności dodatkowego schładzania kamienia podczas obróbki.
Jeśli zatem zastanawiasz się, jak przyciąć płytę granitową, by uzyskać idealny efekt końcowy, to właśnie ta metoda jest godna polecenia.

Jak przyciąć płytę granitową w domowych warunkach?

Omówione wyżej metody cięcia płyt granitowych wykorzystuje się przede wszystkim w profesjonalnych firmach, które zajmują się obróbką kamienia. Czy takie zadanie może zatem wykonać amator? Jak najbardziej, musi on jednak pamiętać o tym, by dobrze dobrać to, czym ciąć płyty granitowe i zastosować odpowiednią metodę pracy.
Zatem jak przyciąć płytę granitową w domowych warunkach, by uzyskać efekt zbliżony do profesjonalnego wykonania?
Najpierw trzeba zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia. Do obróbki granitu w domowych warunkach wystarczy piła o mocy 3 kW. Działa ona na podobnej zasadzie, co specjalistyczny sprzęt, jej moc jest jednak nieco niższa, dlatego sprawdzi się jedynie do obróbki niewielkich granitowych elementów. Takie urządzenia są nazywane przecinarkami i mają formę blatu z zamocowanym ostrzem tnącym.
Wybierając narzędzie do cięcia płyt granitowych, warto wziąć pod uwagę udogodnienia, które znacznie ułatwią pracę. Należą do nich między innymi:
 • duży zbiornik na wodę do schładzania kamienia,
 • laserowy wskaźnik,
 • regulowana wysokość tarczy.

Podsumowanie

Jeśli zatem nie wiesz, czym ciąć płyty granitowe, by obróbka była efektywna, weź pod uwagę powyższe wskazówki. Pamiętaj także o zastosowaniu niezbędnych środków bezpieczeństwa. Obowiązkowe podczas obróbki granitu będą rękawiczki, maska, okulary i ochraniacze na uszy.