Jak dbać o schody granitowe? Czyszczenie i konserwacja

Granit jest materiałem bardzo chętnie wybieranym jako wykończenie schodów. Wynika to z jego wysokiej trwałości, odporności na uszkodzenia oraz niezwykłemu bogactwu kolorów i deseni. Mimo że schody z tego kamienia nie są podatne na ścieranie, nie można zapominać o ich regularnej konserwacji, a także czyszczeniu w odpowiedni sposób. Jak zadbać o schody granitowe, by zachowały piękny wygląd przez wiele lat?

Spis Treści

Jak zadbać o schody granitowe – impregnacja

Pierwszym krokiem, jaki warto podjąć, aby zadbać o idealny stan powierzchni, jest konserwacja schodów granitowych. Jednym z jej ważnych elementów jest impregnacja. Dlaczego warto ją wykonywać?

Choć na pozór schody granitowe wydają się być idealnie gładkie, w rzeczywistości ich powierzchnię pokrywają niewidoczne gołym okiem pory. Impregnacja ma za zadanie zamknięcie tych mikroskopijnych otworów, aby nie gromadziła się w nich woda i zanieczyszczenia mogące negatywnie wpływać na strukturę materiału, a w konsekwencji na jego wygląd. Konserwacja schodów granitowych polega na nałożeniu na nie odpowiedniego preparatu przy użyciu miękkiej szmatki, a następnie równomiernym rozprowadzeniu go po całej powierzchni.

W sklepach dostępny jest szeroki wybór środków impregnujących dopasowanych do rodzaju zastosowania. Na każdym z nich znajdziesz instrukcję, jak dbać o schody granitowe poprzez odpowiednie zastosowanie danego preparatu.

Czym wyczyścić schody granitowe?

Jeśli zastanawiasz się, jak dbać o schody z granitu, nie możesz zapominać o ich regularnym czyszczeniu. Schody granitowe znajdujące się na zewnątrz są bardziej narażone na gromadzenie się zanieczyszczeń, jednak warto poświęcić należytą uwagę również tym, które znajdują się we wnętrzu. Czyszczenie elementów z granitu zawsze powinno uwzględniać zalecenia kamieniarza, który je wykonał. Dlatego, jeśli nie wiesz, czym wyczyścić schody granitowe, zasięgnij porady fachowca.

Konserwacja schodów granitowych, której istotnym elementem jest regularne dbanie o ich czystość, powinna być prowadzona przy użyciu odpowiednich środków myjących. Znajdziesz je między innymi w sklepach budowlanych. Warto stosować produkty dobrej jakości, które są przeznaczone specjalnie do czyszczenia granitu. Oprócz takich preparatów warto zaopatrzyć się także w miękkie szczotki i ściereczki. Pamiętaj o tym, by nie używać do czyszczenia schodów granitowych odkurzacza, ponieważ może to spowodować powstanie rys. Kurz i drobne śmieci wystarczy zmieść miękką zmiotką, a następnie można przystąpić do nakładania środków przeznaczonych do tego typu powierzchni.

Czyszczenie schodów granitowych – jak często?

Jeśli zastanawiasz się, jak zadbać o schody granitowe, musisz pamiętać o regularności. Jest to szczególnie ważne w przypadku powierzchni znajdujących się poza budynkiem. Należy na bieżąco usuwać z niej wodę i odpady organiczne, np. trawę i liście. Niektóre związki zawarte w roślinach mogą bowiem trwale odbarwiać elementy granitowe. Schodom szkodzi także piasek, który może porysować ich powierzchnię.

Częstotliwość konserwacji schodów granitowych warto dobrać do panujących warunków, jednak nie warto jej zaniedbywać. Regularne prace porządkowe pozwolą zachować doskonały wygląd granitu na długo.

Konserwacja schodów granitowych – czy jest czasochłonna?

Wbrew pozorom konserwacja schodów granitowych nie zajmuje więcej czasu niż utrzymywanie w czystości elementów wykonanych z innych materiałów. Wielu kamieniarzy podkreśla, że granit jest materiałem praktycznie niezniszczalnym, a jeśli zadba się o niego w odpowiedni sposób, przez wiele lat będzie prezentował się idealnie.

Warto pamiętać o kilku ważnych zasadach, takich jak czyszczenie schodów z granitu miękkimi szczotkami i szmatkami czy regularne usuwanie piasku i liści. Takie prace nie zajmują wiele czasu, a na pewno przyczynią się do zachowania doskonałego wyglądu schodów.