Blog
jak powstaje granit

Jak powstaje granit? 

Granit to piękny i trwały kamień, który zdobi nasze wnętrza i otacza nas na zewnątrz. Jednak, czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak powstaje ten naturalny skarb ziemi? W tym artykule przyjrzymy się procesowi powstawania granitu, odkrywając tajemnice, które kryją się głęboko pod powierzchnią naszej planety. Zapoznaj się z naszym wpisem i dowiedz się, jak granit staje się jednym z najpiękniejszych i najtrwalszych materiałów, jakie ziemia ma do zaoferowania.

Spis treści

Z czego powstaje granit?

Charakterystykę granitu możesz znaleźć w wielu źródłach naukowych. Sama skała została już bardzo dokładnie zbadana i opisana. Granit jest magmową skałą naturalną, którą wyróżnia duże uziarnienie, które jest widoczne nawet gołym okiem. Kamień jest pełen różnorodnych minerałów. W skład granitu wchodzą przede wszystkim kwarc, skaleń potasowy, mika czy amfibol. Według ogólnoprzyjętych zasad, aby skała mogła być określona granitem, musi zawierać minimum 20% kwarcu. W niewielkich ilościach znajdziesz w nim również minerały akcesoryczne. Są to allanit, apatyt, anataz, beryl, cyrkon, fluoryt, granat, monacyt, magnetyt, rutyl, ksenotym, turmalin, tytanit. Różnorodność barw zależy od składu mineralnego danego granitu oraz miejsca jego pochodzenia. Proporcje poszczególnych składników decydują nie tylko o jego wyglądzie, ale również właściwościach m.in. wytrzymałości granitu na uszkodzenia mechaniczne czy warunki atmosferyczne.

Granit – jak powstaje ten kamień?

Wiesz już, z jakich składników mineralnych składa się ta skała. Pora zatem przejść do meritum tego artykułu. Jak powstaje granit? Otóż powstaje on w wyniku schładzania płynnej magmy, która znajduje się we wnętrzu Ziemi. Zastyga ona w górnych warstwach planety na głębokości około 2 kilometrów pod powierzchnią. W tym miejscu dochodzi do schłodzenia magmy. W ten sposób tworzy się idealne środowisko do powstawania kryształów, które przekształcają się w ziarna granitu. Prawdopodobnie w ten sposób powstała łacińska nazwa tej skały, a więc „granum”, co oznacza właśnie „ziarno”.  Proces ochładzania magmy trwa kilka milionów lat. W tym czasie skała jest ściskana przez zewnętrzne warstwy Ziemi. Ma to ogromny wpływ na twardość granitu. Wpływ na właściwości skały mają również inne czynniki. Przede wszystkim panująca temperatura oraz ciśnienie, skład chemiczny, o którym już wspominaliśmy, ale również tempo zastygania magmy. 

Gdzie na świecie występuje granit?

Granit jest jedną z najpopularniejszych oraz najpowszechniejszych skał na naszej planecie. Występuje na wszystkich kontynentach. Największy kamieniołom powstał w Stanach Zjednoczonych w Mount Airy w Karolinie Północnej. Miejsce jest dobrze widoczne nawet z kosmosu ze względu na olbrzymie rozmiary. Ma ono powierzchnię ok. 60 boisk piłkarskich. Złoża granitu na Ziemi są niezwykle obfite. W poszczególnych krajach wydobywa się skałę o różnych kolorach.  W Polsce również znajdują się kopalnie granitu. Zlokalizowane są w dużej mierze południowo-zachodniej części kraju w województwie dolnośląskim. Od miejscowości, w których się wydobywa granit, pochodzą jego późniejsze nazwy. Stąd określenie granitu strzegomskiego czy strzelińskiego.

Od wnętrza Ziemi do naszych domów

Teraz kiedy już wiesz, jak powstaje granit, rozumiesz, dlaczego ten kamień jest tak wyjątkowy. To owoc milionów lat procesów geologicznych, które przekładają się na wytrzymałość i niepowtarzalną urodę. Wiedza na ten temat pozwala docenić piękno natury i pokazuje, jak ludzka zdolność do odkrywania i wykorzystywania jej skarbów może przekształcać nasze wnętrza i otoczenie. A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat granitu, zapoznaj się z naszymi pozostałymi artykułami.

Share on facebook
Facebook

Ostatnie Wpisy