Taras to przestrzeń dedykowana relaksowi, spotkaniom z rodziną i przyjaciółmi oraz pozwalająca na bliski kontakt z naturą. Powinna więc zostać zaaranżowana przy użyciu materiałów, które są nie tylko wysoce estetyczne, ale także odporne na zmienne warunki pogodowe. Duże znaczenie należy przywiązać do posadzki, która jest elementem najbardziej narażonym na zużycie. W tym kontekście płyty granitowe na taras są doskonałym wyborem. Jak należy je układać, aby stworzyć wytrzymałą i estetyczną powierzchnię
Spis treści
Płyta granitowa na taras – dlaczego warto?
Z perspektywy użytkowników kluczowe jest to, że płyty granitowe cechują się niską nasiąkliwością i nie wchłaniają deszczówki, która mogłaby z czasem doprowadzić do ich degradacji. Są również odporne na działanie substancji chemicznych i uszkodzenia mechaniczne, co jest o tyle ważne że na tarasie stawiamy i często przesuwamy m.in. meble ogrodowe, doniczki czy grille. Należy również podkreślić ich wysoką estetykę oraz dostępność w szerokiej gamie barw i odcieni. Właściciele domów mają więc dużą dowolność w dopasowaniu ich do stylu aranżacji tarasu, który podoba im się najbardziej. Więcej o zastosowaniu granitu w budownictwie, dowiesz się z naszego poprzedniego wpisu!
Płyty granitowe na tarasie – jak układać?
Przed przystąpieniem do układania płyt granitowych na tarasie, warto dokładnie zastanowić się nad wyborem odpowiedniej odmiany tego produktu. Granit to bardzo wszechstronny materiał, który można obrabiać na wiele sposobów i uzyskiwać m.in. modele satynowane, polerowane czy płomieniowane. Podczas podejmowania decyzji o rodzaju wykończenia należy kierować się nie tylko estetyką płyt i ich dopasowaniem do aranżacji tarasu, ale także kwestiami praktycznymi, w tym choćby bezpieczeństwem użytkowania.
Układanie płyt granitowych na tarasie należy rozpocząć od prawidłowego przygotowania powierzchni. Pierwszym krokiem powinno być wytyczenie powierzchni tarasu oraz pozbycie się 30-centymetrowej warstwy ziemi. Przed ubiciem gruntu warto usunąć nieczystości oraz większe kamienie. Następnie, na powierzchni należy umieścić maksymalnie 10-centymetrową warstwę piasku i także ją utwardzić. W tym momencie warto stworzyć niewielki spadek umożliwiający swobodny odpływ wody. Na piasek należy nanieść kruszywo, a później podsypkę i ubić obie warstwy. Gdy podłoże jest gotowe, można przejść do układania płyt granitowych – najpierw warto jednak dokładnie rozplanować ich ułożenie oraz upewnić się, że wszystkie elementy są dopasowane do siebie kolorystycznie. Podczas układania płyt należy zachować między nimi szczeliny, które zostaną później wypełnione fugą (od 3 do 10 mm) oraz zadbać o dokładne wypoziomowanie powierzchni wraz z zachowanym spadkiem. Prace kończy się poprzez wypełnienie szczelin fugą epoksydową lub mineralną albo miałem kamiennym.
Warto pamiętać, że płyty granitowe na taras mogą zostać rozmieszczone także na powierzchni betonowej. Jeden ze sposobów polega na ich bezpośrednim ulokowaniu na kilkumilimetrowej warstwie grysu, oddzielonej od płyty betonowej izolacją przeciwwilgociową. Druga metoda wykorzystuje specjalne wsporniki betonowe, które są odseparowane od betonu za pomocą hydroizolacji. Płyty granitowe można również przykleić do betonu za pomocą kleju o odpowiedniej klasie mrozoodporności (o grubości do 1 cm). Beton powinien uprzednio zostać pokryty zaprawą uszczelniającą. Z kolei po umieszczeniu na nim płyt granitowych, należy wypełnić szczeliny wodoszczelnymi fugami.
Choć układanie płyt granitowych na tarasie nie jest zbyt skomplikowane, wymaga czasu i precyzji. Jeśli nie czujesz pewności co do swoich umiejętności, powierz to zadanie fachowcom, którzy zadbają o poprawne i szybkie wykonanie prac.